Egde de Kenar çubuğu arama özelliği nasıl kaldırılır


Egde de Kenar çubuğu arama özelliği nasıl kaldırılır
Kenar çubuğu araması, Chromium temelli olmayan klasik edge de "Cortana'ya Sor" özelliği ile aynı işleve sahip bir özelliktir. Kenar çubuğu aramasıyla, bir kelimeyi veya cümleyi seçip sağ tıklayabilir ve

sağ tuş menüsünden "Kenar çubuğunda ara" özelliğini kullanabilirsiniz. Microsoft bu özelliği Beta sürümlerinde yaklaşık altı yıldır test ediliyordu ve Chromium EDGE 88 sürümü ile tüm kullanıcılara sunmuştu.

Edge de kenar çubuğu ile arama

Arama sonuçları, sayfanın sağ tarafındaki bir bölmede yeralır ve web bağlantıları, resimler, videolar... Bing arama motoru üzerinden gösterilir. Kenar çubuğu araması, açıldığı sekmedeki kalıcı bir bölmedir ve size bölmeyi kapatma veya arama kutusunu kullanarak diğer sözcüklerle ilgili ek bilgileri arama seçeneği sunar. Web de ara her zaman varsayılan arama motorunuzu kullanır.

Chromium EDGE kenar çubuğu

Kenar çubuğunu kullanarak ara özelliği nasıl silinir

Kenar Çubuğunda Arama, kullanışlı bir özellik olmasına rağmen, bir dezavantajı vardır. Ne yazık ki Microsoft, Kenar Çubuğunda Arama'nın diğer arama motorlarıyla kullanılmasına izin vermez, mesela aramaları Google de yapamazssınız bu sebeple veya başka nedenler dolayısı ile bu özelliği Chromium edge Tarayıcısı sağ tuş menüsünden kaldırmak isterseniz. Bunu bir registry kaydı ile gerçekleştirebilirsiniz.

1. Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge

2. Eğer sizde Edge anahtarı yoksa oluşturmanız gerekir. Bunun için Microsoft anahtarına sağ tıklayıp Yeni - Anahtar deyip isim olarak "Edge" demeniz yeterlidir. Sonrasında sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayıp Yeni - DWORD (32 Bit) Değeri deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak ta aşağıdaki ismi verin.

DefaultSearchProviderContextMenuAccessAllowed

DWORD Değerinin hem 64 bit hem de 32 bit Windows 10'da 32 bit olması gerektiğini unutmayın.

Registryden kenar çubuğunda ara iptali

3. Son olaran Değer verisini 0 olarak bırakın (Varsayılandır) , Microsoft chromium Edge'iniz açıksa, kapatın ve yeniden açın. Böylece Kenar çubuğunu kullanarak Bing'de ... Terimini ara özelliğini kaldırmış oldunuz. İlerde bu özelliği tekrar kullanmak isterseniz "DefaultSearchProviderContextMenuAccessAllowed" DWORD değerini sağ tıklayıp silmeniz yeterlidir. Alternatif olarak, ilgili değer verisini 0'dan 1'e değiştirebilirsiniz. Üstteki ayarlar ile uğraşmak yerine sizler için sayfanın sonunda hazır sunduğumuz Registry kayıtlarından faydalanabilirsiniz.

- Microsoft EDGE de boştaki sekmeler uyku moduna geçsin Burada

- Microsoft EDGE arka planda çalışmaya devam ediyor Burada

- Microsoft Edge'de Dikey Sekmeler özelliğini aktif edin Burada

- Microsoft EDGE ile tam sayfa ekran görüntüsü alın Burada

- Microsoft Edge de InPrivate modunu yasaklayın Burada

- Chromium EDGE de arama motoru Google olsun Burada

- Microsoft Edge Chromium nasıl sıfırlanır Burada

- Chromium EDGE herzaman gizli modda başlasın Burada

- Microsoft EDGE yi bloklayın Burada

- Edge Chromium un dilini değiştirelim Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Umut

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha