Script ile sürücülerden birini gizleyelim


Vbs ile dizin (Sürücü) gizleme
Yeni bir bilgisayar satın alındığında genellikle birtek C:\ dizini ve bunun üzerinde kurulu bir windows işletim sistemi ile birlikte gelmektedir. Tavsiyemiz bu tarz tek dizinli sabit diskleri 2 veya daha

fazla dizine bölmenizdir böylece olası veri kayıplarının önüne geçmiş olursunuz. Veri kaybı demişken ; yapılan araştırmalarda Evde ortak kullanılan bilgisayarların büyük çoğunluğunda tek bir yönetici hesabı bulunduğu ve tüm aile bireylerinin (Çocuklar dahil) bu hesap üzerinden bilgisayarı kullandıkları ortaya çıkmıştır. Bu sadece zararlı bulaşma riskini arttırmakla kalmayıp veri kaybı riskini de maksimuma çıkartmaktadır.

Dizinler (Sürücüler)

Şöyle bir senaryo düşünelim , güvenlik amacıyla çocuğunuz için ayrı bir kullanıcı hesabı açmış olun ve Bilgisayarınız 2 dizinden oluşmuş olsun "D:\" dizininde çok yıllardır çektiğiniz çok değerli resim kolleksiyonunuz bulunsun böylesi bir durumda standart kullanıcı hesabıyla bile olsa çocuk D dizinine erişip kazara dosyaları silebileceğinden tüm dosyalarınız risk altında demektir.

Eğer herhangi bir dizini görünmez yaparsanız çocuk bu dizine erişemeyeceğinden bir nevi dosyalarınızı korumaya almış olursunuz. dizin gizleme işinin nasıl yapıldığını Buradaki makalemizde ayrıntıları ile açıklamıştık , Registry ile uğraşmak istemeyenler için birde script kodladık.

VBS ile dizinlerden birini gizleyelim

Script Üstte linkini verdiğimiz registry yönteminin otomatikleştirilmesinden başka birşey değildir. Bunun için ;

1. Sayfa sonundaki scripti indirip zipten çıkartın ve çalıştırın . Karşınıza şağaıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Gizlenecek sürücü harfi

2. İlgili boşluğa yasaklamak istediğiniz Dizini büyük veya küçük harf şeklinde giriniz. Tavsiyem büyük harf kullanmanızdır. Ardından "Tamam" butonuna basın. Bu sefer aşağıdaki gibi bir uyarı penceresi belirecektir. Buna da tamam dedikten sonra Bilgisayarıma tıklayıp yasaklanan dizinin görünüp görünmediğiniz kontrol edebilirsiniz.

Sürücü (dizin) gizlendi uyarısı

Örnek olarak "E:\" dizinimi (CD-DVD Rom) yasakladım ve aşağıdaki resimde görüldüğü üzere görünmez oldu İlk resimle karşılaştırınız)

Dizin (Sürücü) gizlendi

Görünmez olan dizini tekrar görünür hale getirmek için scripti birkez daha çalıştırmanız yeterlidir bu sefer aşağıdaki gibi bir uyarı belirecektir buna tamam diyelim

Tüm dizinler görünür yapıldı

Windows gezgini yeniden başlatıldıktan sonra Bilgisayarıma tıklayıp E:\ dizinini kontrol ettiğimde geri gelmiş olduğunu gördüm. Eğer daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız Simple Run Blocker isimli ücretsiz ve portable uygulamayı kullanabillirsiniz. Yazılımı Buradaki linkten indirdikten sonra çalıştırıp üst menüden Ayarlar ikonuna tıklyalım ve aşağı açılır menüden Sürücü harflerini gizle - Kilitle kısmını seçelim

Simple Run Blocker ile sürücü gizle

Ardından gizlemek veya erişimini engellemek istediğimiz sürücüyü seçip "Değişiklikleri Uygula" butonuna tıklayalım

Simple Run Blocker sürücü seçme ekranı

Dizinleri gizlemek çocuklar için koruma sağlasada Bilgisayar bilgi seviyeri orta ve ileri düzey kullanıcıların bu dizine erişmesini engellemeyecektir çünkü Komut isteminden gizlenen dizine erişilebilmektedir.

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Dizinlere erişimi engellemede kolay yöntem Burada

- 100 Mb lık sistem ayrıldı dizinini görünmez yapalım Burada

- Android telefonlarda Kişi Engelleme nasıl yapılır Burada

- Bir programın internete bağlanmasını engellemek Burada

- Windows 10 da kolayca web sitesi engelleyin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sedat
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ümran Dağlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha