Windows sistem saati otomatik düzelsin


Windows sistem saati otomatik düzelsin
Geçenlerde bir arkadaşımın oldukça eski bir Laptopundaki bir sorun için ziyaretine gitmiştim , laptopun bios pili bitik olduğundan her açılışta sistem saati 1980 i ve saat 00:00 gibi bir rakamı gösteriyordu , peki bu


şekilde olsa ne olur olmasa ne olur ? bu saat meselesi windowsun sertifikalarından tutunda bazı fonksiyonlarının ve özelliklede haberleşme yazılımlarının sağlıklı çalışması için gereklidir , mesela eskiden Msn şimdilerde Skype ve benzeri mesajlaşma yazılımlar bu sistem saatinden oldukça olumsuz etkilenebilirler ve hatta çaılşmayabilirler ayrıca Windows saatinin yanlış olması , dosyaların kaybolmasına, kaçırılan randevulara, yanlış windows alarmına , Windowsun 0x80072F8F hatasına ve daha birçok soruna sebep olduğundan farkına varıldığı anda düzeltilmesi gerekir.

Birde Bir arkadaşın başına gelmiş olan şöyle bir senaryo var ; Anakartındaki bir arıza sebebi ile BIOS pili bitik olmadığı halde sistem saati her açılışta yanlış bir tarih ve saati göstermektedir ve buda windowsta birçok soruna yol açmaktadır , bu gibi bir durumda sırf saat düzgün çalışsın diye anakart değiştirilmez ee her windows açılışında da elle tarih ve saat düzenlenmez, insanlık hali unutulur dalgınlıkla yanlış bir tarih girilir hadi hepsinden vazgeçtim bu işlemin kendisi bile başlı başına külfettir - hele hele günde 10-15 defa bilgisayarınızı açıp kapatan biriyseniz.

Windows Saatinin yanlış olmasının genel sebepleri

Windows sistem tarih ve saatinin Yanlış olmasının birçok sebebi olabilir fakat genel olarak şu sebepler ağırlıktadır :

1. Yanlış Saat Dilimi Ayarı: Saati düzeltseniz bile, sistemi yeniden başlattığınızda Windows kendini yanlış saat dilimine ayarlayacağından her açılışta saat hatalı hale gelecektir. Düzeltmek için Çalıştırdan aşağıdaki komutu uygulayın.

ms-settings:dateandtime

Saat dilimi aşağı açılır menüsünden doğru saat dilimini seçin (1) ardından Şimdi eşitle butonuna tıklayın (2)

Windows Tarih ve saat ayarı

Eğer O anda hangi saat diliminin seçili olduğunu Komut istemi üzerinden görmek istiyorsanız aşağıdaki ilk komutu kullanabilirsiniz.

tzutil /g
tzutil /l

İkinci komut, kullanabileceğiniz tüm olası Zaman dilimlerini listeleyecektir. Saat diliminizi bir Cmd komutu ile değiştirmek için, tzutil /s "Saat diliminiz" şeklindeki komutu yazın ve Enter tuşuna basın örnek.

tzutil /s "Turkey Standard Time"

Üstteki Cmd Komutu uygulandığında aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Saat dilimi değiştir komutu

2. Bitmiş CMOS Pili: CMOS pili, bilgisayarınızın ana kartında bulunur ve tarih ve saat dahil olmak üzere sistem yapılandırması hakkındaki bilgileri depolar. Bu pil biterse çip, bilgileri kaydedemeyeceğinden tarih ve saati her açılışta hatalı verecektir.

3. Windows Saatinin Eşitlenmemesi : Bilgisayarınızın saatini geçerli bir zaman sunucusuyla eşitlediğini doğrulamanız gerekir bunun için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu uygulayın

timedate.cpl

Tarih ve saat penceresi açılacaktır. Burada yeralan İnternet saati sekmesine geçiş yapın (1) ardından Ayarları değiştir butonuna tıklayın (2) yeni açılacak ekranda yeralan aşağı açılır menüden yeni bir saat sunucusu seçin (3) ve Şimdi güncelleştir butonuna tıklayın (4)

nternet saat sunucusunu değiştirin

Update Time uygulaması ile Sistem saati otomatik düzelsin

BIOS pili bitik veya Anakartınızda arıza varsa üsttekiler işinize yaramayacaktır bu durumda size Windowsun her açılışında sistem saatini otomatik olarak düzelten bir Uygulama gerekecektir. işte Update Time yazılımı tam da bu noktada devreye giriyor küçük boyutlu Ücretsiz ve Portable bir uygulamadır ve çalıştırıldığı anda internet üzerinden sistem tarih ve saatini düzeltir , çalışması için internet bağlantısı şarttır, kullanımına gelince :

1. Sayfa sonundaki linkten yazılımı indirin ve zipten çıkardıktan sonra sağ tıklayıp engellemeyi kaldır kısmını işaretleyin.

2. Çift tıkladığınız anda sistem saatini otomatik olarak düzeltecektir.

Saat ve Tarih güncellendi

3. Eğer yazılımın her açılışta sistem saatini otomatik olarak düzeltmesini istiyorsanız inen klasör içerisinde yeralan _UpdateTime_Options.vbs dosyasını çift tıklayıp çalıştırın aşağıdaki pencerede gelecektir. Son kutucuğa tik koyun. ve dipteki Save Options butonuna tıklayın.

Update Time seçenekleri

Yazılımın güzel bir özelliği ise ; Program zamanı belirtilen süre içinde güncellediğinde otomatik olarak kapanacaktır ve geri planda çalışıp sistem kaynağını tüketmeyecektir. Eğer program internete erişemezsse güncellenemediğini belirten bir uyarı verecektir. Yazılımı Komut istemi parametreleri ile kullanmak isterseniz işte desteklediği cmd komutları :

Update Time Cmd desteği

Desteklediği işletim sistemleri : Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp – (x86 & x64)

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum.org
UpdateTime_x64.exe boyutu: 871 KB
UpdateTime.exe boyutu : 723 KB

- Görev zamanlayıcı ile açılışta onaysız Program çalıştıralım Burada

- Windows sistem Saati kendi kendine değişiyor Burada

- Komut istemiyle Tarih ve saat değişikliği Burada

- Windows 10 saati saniyeyide göstersin Burada

- Windows saatinde öğleden önce ve sonra işareti Burada

- Windows saati kayboldu Burada

- Bilgisayar her açılışında belirli bir tarihe ayarlansın Burada

- Bir uygulamayı Açılışta onaysız çalıştırmak Burada

- Komut istemi ile zamanlanmış görev oluşturalım Burada

- Açılışta otomatik çalışan uygulamalar sonlandırılmasın Burada

4 Haziran 2016 tarihli başlık güncellendi


43 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Adem
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for eskiüye
  7. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha