Windows 10 da Klasik Sistem Özellikleri penceresi


Windows 10 da Klasik Sistem Özellikleri
Windows 10 un Ekim 20H2 Güncellemesi ile Microsoft , klasik Kontrol Panelinin kullanımını kısıtlayıcı bir adım daha attı . Bilgisayarlarınız hakkında genel bilgileri gösteren ve ayrıca diğer uygulamalara birkaç


bağlantı daha içeren Sistem Özellikleri uygulamasına artık GUI'nin herhangi bir yerinden erişilemiyor. Farkedildiği üzere yavaş yavaş klasik kontrol paneli tamamen kaldırılacak ve burada yeralan tüm seçeneklere ayarlar uygulaması üzerinden erişilecek. Sistem Özellikleri uygulaması Windows 10 sürüm 20H2'de kaldırılmadı fakat gizlendi mesela Dosya gezginine tıkladıktan sonra açılan ekranda Bu bilgisayar kısmına sağ tıklayın ve Özellikler deyin , Ayarlar'ın en yeni Hakkında sayfasını açacaktır aynı yeri bir klavye kısayolu ile açmak için Windows tuşu ve Pause/Break tuşlarını aynı anda kullanırsanız yine ilgili yere ulaşırsınız.

Klasik sistem özellikleri kısayolu

Windowsun hakkında sayfası , Sistem özelllikleri sayfasından biraz farklıdır. Eğer 2004 20H2 sürümünü kullanıyorsanız ve klasik Sistem özellikleri sayfasını görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

Windows 10 da Klasik sistem özellikleri sayfası nasıl açılır

1. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına aynı anda basın ve açılan çalıştır boşluğuna aşağıdaki ilk kodu girin.İkinci kod Yeni hakkında sayfasını açacaktır.

shell:::{BB06C0E4-D293-4f75-8A90-CB05B6477EEE}
ms-settings:about

2. Enter tuşuna bastığınızda karşınıza hakkında sayfası yerine alışık olduğunuz o klasik Sistem özellikleri penceresi gelecektir.

Klasik sistem özellikleri penceresi

Tahminimce bu ayar bir sonraki sürümde tamamen kaldırılabilir çünkü Windows 10 sürüm 20241 de komutu denediğimde klasik sistem özellikleri sayfasını açmadı. Eğer komut işinize yarıyorsa kolay erişim için Masaüstünüze sağ tıklayıp Yeni - kısayol deyin açılan boşluğa aşağıdaki komutu yapıştırın

explorer.exe shell:::{bb06c0e4-d293-4f75-8a90-cb05b6477eee}

Ve ileri butonuna tıklayıp bir isim verin

Klasik sistem özellikleri kısayolu

Masaüstünüzde Dosya gezgini ikonu oluşacaktır bu yeni ikona sağ tıklayın ve özellikler - Simge değiştir deyip açılan boşluğa aşağıdaki kodu yapıştırıp uygun bir ikon seçin

c:\windows\system32\shell32.dll

Eğer kısayolun hazır halini edinmek isterseniz sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz. Gerek Microsoft gerekse Google kullanıcı alışkanlıklarını bilerek değiştirme eğilimindedirler mesela Androidin her sürümünde bir ayara erişme farklılaştırılmaktadır yenilik adı altında yapılan bu tür değişiklikler kullanıcının cihazı kullanımını zorlaştırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

- Sistem özelliklerine en hızlı erişim yöntemleri Burada

- Sistem özellikleri pencerelerini komutla açmak Burada

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada

- Windows 10 da Sistem koruması kısayolu oluşturalım Burada

- Dism komutları ile windows özelliklerini açmak Burada

- Powershell ile windows özelliklerini açıp kapatmak Burada

- Windows ta derinlemesine temizlik yapalım Burada

- Masaüstüne not alın veya sistem bilgilerini yazdırın Burada


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Furkan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha