Chromede web sayfalarının sesini susturun


Chromede web sayfalarının sesini susturun
Bir ara web sayfalarında aniden başlayan video veya sesli reklamlar çoğunluktaydı ve kullanıcılar uzun süre bundan yakındılar. Gelen şikayetler üzerine tarayıcılar kullanıcıların daha rahat bir web deneyimi

yaşamaları için gerekli önlemleri aldılar ve web sitelerinde herhangi bir medyanın (ses veya video) otomatik olarak oynamaya başlaması zor hale geldi gel gelelim bazı sayfalar bu önlemleri atlatıp kullanıcıyı rahatsız etmeye devam edebiliyorlar. Google chrome kullanıcısı iseniz herhangi bir sekmenizde aniden çalmaya başlayan sesi susturmak için birden çok alternatifiniz bulunuyor. Aşağıdaki yazımızda bunlardan birkaçını açıklamaya çalışacağız.

Chromede web sitelerinde otomatik çalan sesi durdurun

Bir web sayfasındaki medya (Ses veya Video) otomatik olarak çalmaya başladığında veya siz Oynat düğmesine tıkladığınızda Google Chrome , araç çubuğunda özel bir simge gösterecektir. Bu simgeye tıkladığınızda bir Pencere belirecek ve burada yeralan durdurma butonu kullanıldığında ses susacaktır.

Google chrome ile sesi sustur

Elbette Kullanıcının sesi susturma seçenekleri bununla sınırlı değil, mesela ses çalan sekmeye sağ tıkladığınızda aşağı açılır menüde "sesi kapat" diye bir seçenek belirecektir bu özelliği kullanarakta sitenin sesini kapatabilirsiniz.

Chrome ile sitenin sesini kapat

Peki ama sesinden rahatsız olduğunuz bu web sayfalarını sık sık ziyaret ediyorsanız ne olacak ? Google chrome mühendisleri bunu da düşünmüşler , sesini susturmak istediğiniz web sayfasını ziyaret edin ve URL nin başında bulunan kilit ikonuna tıklayın. Aşağı açılır menüde ilgili site için size sunulan seçeneklerle karşılaşacaksınız, mesela Bildirimleri engelleme sesi kapatma, izin verme yada otomatik (Varsayılan)

Google chrome ile sayfa sesini kapat

Buradaki ayarı Sesi kapat şekline alırsanız , tarayıcınızı kapatıp aynı sayfayı ziyaret ettiğinizde artık otomatik olarak ses çalmadığını farkedeceksiniz. Googlenin bu konuda kullanıcıya birçok seçenek sunmuş olması memnuniyet vericidir gel gelelim bazen kullanıcıları dinlemeyip bazı özellikleri kaldırmada ısrarcı olması veya ikide birde ayarların yerlerini değiştirmesi pek hoş karşılanmamaktadır mesela URL barı dediğimiz adres çubuğunda daha fazla yer olsun diye "https://" ve "www" kısımlarını gizlemesi pek çok kullanıcı tarafından hoş karşılanmadı ve googlenin ilerde bu gizleme işinden vazgeçeceğini tahmin ediyorum.

- Chromede sekmeler için sessizlik ikonu Burada

- Microsoft EDGE de istediğiniz sekmeyi susturun Burada

- Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok Burada

- Firefox tarayıcısında tüm sesleri kapatalım Burada

- Microsoft EDGE yazılanları sesli okusun Burada

- Firefox ta Video ve Ses Otomatik Olarak Oynamasın Burada

- Microsoft EDGE Videoları otomatik oynatmasın Burada

- Ekrandaki herhangi bir sesi kaydedelim Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha