Microsoft Edge ile indirme (Download) Yapılmasın


Microsoft Edge ile indirme Yapılmasın
Microsoftun Chromium EDGE ye geçme kararından sonraki gelişmeler yeni EDGE nin kullanım oranlarının arttığını göstermektedir. Tarayıcıların pazar paylarına baktığımızda Chromium EDGE nin Firefox ile

hemen hemen aynı kullanıcı yüzdesine sahip olduğunu görmekteyiz. Firefox un artık eski popüleritesini yakalaması zor görünüyor bunun yanında Chromium EDGE nin Firefox un önüne geçeceği ise neredeyse kesin gibi.

Tarayıcı pazar payları

Microsoftun yeni EDGE tarayıcısı Chromium tabanlı olduğundan Chromede geçerli hemen hemen her özellik ve ayar EDGE dede kullanılabiliyor hal böyle iken Chrome kullanmak ile EDGE kullanmak arasında pek bir fark bulunmuyor. Hatırlarsanız Önceki başlıklarımızdan birinde Google chromede Download (indirme) yi yasaklamak için bir script sunmuştuk ve bir tıkla indirmeleri yasaklıyorduk (İlgili başlığa sayfa sonundaki linklerden erişebilirsiniz) , bazı takipçilerimiz aynı işlemi yani download işlemini yasaklamayı , Chromium EDGE de yapmak istediklerini yazmışlar , işte nasılı.

Chromium EDGE de Download (indirme) nasıl yasaklanır

Microsoft EDGE de indirme işlemini yasaklamak için Registryden faydalanacağız , sırası le aşağıdaki adımları takip edip EDGE tarayıcısında indirme işlemini (Download) yasaklayabilirsiniz.

1. Registryde aşağıdaki anahtara gidin.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft

Microsoft anahtarını sağ tıklayın ve Yeni - Anahtar deyip bir alt anahtar oluşturun ve ismine de "Edge" deyin. Ardından bu EDGE anahtarını seçip sağ tarafında bulunan boşlukta Yeni - DWORD (32 Bit) değeri oluşturun, değeri "DownloadRestrictions" olarak yeniden adlandırın ve "3" değerini verin.

Microsoft EDGE de indirme nasıl yasaklanır

3 değerini tüm indirmeleri engellemek için verdik , kullanılabilecek diğer değer ve anlamları aşağıdaki gibidir.

(0) = Belirli bir kısıtlama YOK
(1) = Tehlikeli indirmeleri Engeller
(2) = Tehlikeli Olabilecek İndirmeleri Engeller
(3) = Tüm indirmeleri Engeller

Registry ile uğraşmak yerine sizler için kodladığımız ve indirime sunduğumuz sayfa sonundaki scripti kullanarak bir tıkla üstte anlatılan işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Scripti zipten çıkarttığınızda "Edge_indirme_yasakla.vbe" isminde bir dosya ile karşılaşacaksınız çift tıkladığınızda Microsoft edge ile indirme yapmak yasaklanacaktır.

Vbs ile EDGE tarayıcısında İndirme yapılmasını engelle

Script EDGE tarayıcısını yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır , Ayarların etkili olabilmesi için Chromium EDGE nin yeniden başlatılması gerekmektedir. Download (indirme) Yasağını kaldırmak çin scripti tekrar çalıştırmanız yeterlidir.

- Google Chrome ile İndirme (Download) yapılmasın Burada

- internet explorer ve Chrome ile indirme yapılmasın Burada

- Sadece izin verdiğiniz web sayfaları görüntülensin Burada

- Komut istemi (Cmd) ile websayfası nasıl yasaklanır Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- Windows 10 da modern uygulamalar nasıl yasaklanır Burada

- USB portlarını ve CD-DVDrom u engelleyin Burada

- Görev Yöneticisi,yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı Burada

- Duvar Kağıdını değiştirmeyi önleme Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Edge
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Haluk Onat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha