Samsung telefon ve tabletlerde Smart Switch ile yedekleme


Samsung nasıl yedeklenir
Akıllı telefonlar yaygınlaşmadan önce Laptop veya masaüstü bilgisayarlar oldukça popülerdi gel gelelim boyutları sebebi ile sürekli yanımızda taşıma olanağı yoktu , Akıllı telefonlar çıkınca herkes cebindeki


cihazla internete bağlanıp mesajlaşma veya chat yazılımları ile diğer kişilerle internet üzerinden haberleşmeye başlayınca işin rengi değişti taşınabilirlik ve internet erişimi Akıllıl telefonlara olan ilgiyi arttırdı ve 2016 yılının ortalarından itibaren cep telefonu ile internete bağlanma Oranı bilgisayarları geçti trendin bu yönde devam edeceği söylenebilir , Cep telefonu işletim sistemleri de Windowsa benzer yani zamanla dolar , arka planda birçok uygulama çalışır ve internete bile zor bağlanır hale gelir böyle bir durumda da Fabrika ayarlarına döndürmek kaçınılmaz olacaktır (Windowstaki format) elbette fabrika ayarların dönmeden önce Rehberdeki telefon numaralarının bazı uygulamaların , resimlerin vs. yedeklenmesi gerekir yoksa her fabrika ayarına döndürdükten sonra (ki bu süre ortlama bir yıldır) elle tek tek onlarca telefon numarasını yeniden eklememiz gerekecektir. Bu yazımızda Samsung markalı cep telefonu ve tabletlerde Yedekleme ve Geri yüklemenin kolayca nasıl yapılabileceğini açıklamaya çalışacağız .

1. Samsung Telefon ve tabletlerde Smart switch uygulaması ile yedekleme

Samsungun bu konuda ilk yazılımı KIES uygulamasıdır , KIES ile yedekleme ve geri yüklemenin nasıl yapılacağını Buradaki yazmızda açıklamıştık , Samsung adımları çok daha kolaylaştırmak için Smart Switch uygulamasını geliştirdi gelelim Adım adım yedekleme ve geri yükleme işlemlerine:

1. Smart Switch uygulamasını Buradaki linkten indirip kurulumu gerçekleştirelim , kurulum adımlarını ileri ileri diyerek sonlandırınız , ek bir ayara gerek yoktur , kurulumdan sonra yazılım otomatik olarak açılacaktır eğer açıılmadı ise masaüstündeki ikonuna çift tıklayıp çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir

Smart switch başlangıç

2. Üstteki ekrandayken Cep telefonumuzu Bilgisayara USB kablosu ile bağlayalım , yazılım Akıllı telefonumuzu otomatik olarak tespit edecektir, sağ alt köşedeki yedekle ikonuna tıklayıp yedeklemeyi başlatalım

smart switch ile yedeklemeyi başlat

3. Yedekleme süresi cihazdaki dosyaların çokluğuna bağlı olarak değişecektir , yazılım neleri yedeklememiz gerektiği konusunda bir seçim sunmamaktadır.

smart switch yedekleniyor

4. İşlem bittiğinde bir özet tablosu belirecektir aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere yedeklemenin neleri kapsadığı tabloda belirtilmiştir.

Samsung yedekleme tamamlandı

2. Samsung Telefon ve tabletlerde Smart switch uygulaması ile Geri yükleme

Telefonumuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra sıra geldi yedeğimizi geri yüklemeye Smart switch yedeği geri yüklerken nelerin geri yükleneceğini seçenek olarak bize vermektedir.

NOT: Uygulama geri yüklemelerinde mesela harici bir not uygulaması kullanıyorsanız veya doğum günlerini hatırlatıcı bir uygulama kullanıyorsanız , geri yüklemeden sonra hepsi boş şekilde (Silinmiş) gelmektedir , uygulamalar sanki sıfırdan kurulmuş gibi olmaktadır.

1. Masaüstündeki Smart switch ikonuna tıklayıp yazılımı çalıştıralım sonrada cep telefonumuzu USB kablosu ile Bilgisayara bağlayalım telefon tespit edildikten sonra Arayüzden Geri Yükleme ikonunu seçelim

smart switch ile geri yükleme başlangıcı

2. Ardından açılan ekranda Şimdi geri yükle butonuna tıklarsak yedeği komple geri yükleyecektir eğer geri yüklenecek veriler arasından seçim yapacaksak yedekleme verilerini seç kısmına tıklamamız gereklir

smart switch Şimdi geri yükle

3. Yedekleme verilerini seç kısmına tıkladığımızda "Geri yüklenecek yedekleme verilerini seç" ekranı belirecektir aşağıdaki ekranda yeralan tiklerden yüklenmesini istemediklerimizi kaldırarak seçimli geri yükleme yapabiliriz.

Geri yüklenecek verileri seçim ekranı

4. Uygulamalar kısmının hemen sağında yeralan dişli çarka tıkladığımızda açılan geri yüklenecek Uygulamalar kısmından istemediğimiz uygulamaların tiklerini kaldırabiliriz

Geri yüklenecek uygulamalar

Unutulmamalıdırki Nekadar çok uygulama yüklersek telefonumuz o ölçüde ağırlaşacaktır çünkü herbir uygulama geri planda çalışacak sahibine veri yollayacak , resimlerinize kişiler listenize erişecek geçici dosya bırakacak vs.

5. Tamam butonuna basıp verileri geri yüklemeye başilayabiliriz

Veriler geri yükleniyor

Verilerin geri yükleme süresi veri büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir bende 500 MB civarı veriyi 13 Dk da yükledi

Smöart switch geri yüklendi

Smart Switch i KIEs uygulamasından ayıran taraf kullanımının çok daha kolay olmasıdır , fakat yedekleme sırasında herhangi bir seçim şansı vermiyor. Android sürümünüz hangisini destekliyorsa kullanıp verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

- Samsung cep telefonu ve tablette yedekleme Burada


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha