Google Chrome ile İndirme (Download) yapılmasın


Google Chrome ile İndirme (Download) yapılmasın
Google Chrome şu an piyasanın en popüler tarayıcısıdır. Hatta Microsoft bile internet explorer ve Edge tarayıcılarından bir sonuç alamayınca Chromium tabanlı bir EDGE ye geçiş yaptı.Tarayıcıların


internete açılan birer kapı olduğu göz önüne alındığında işletim sisteminden sonraki en önemli yazılımdır diyebiliriz , kullanıcılar tarayıcılarla sadece web sayfalarını ziyaret etmekle kalmazlar bu sayfalarda verilen linkleri kullanarak müzik dosyaları , Filim dosyaları , yazılımlar ve her tür belgeyi download ederler yani indirirler. Genellikle işyerlerinde kullanıcıların tarayıcılar vasıtası ile birşey indirmeleri istenmez ve bu engellenmeye çalışılır , yine mesela kotalı interneti olan ev kullanıcıları da çocuklarına her nekadar internetten birşey indirmemelerini tavsiye etselerde , çocuklar dayanamayıp 50-70 GB lık oyun dosyalarını indirip kotayı bitiriverir bu indirmelerden elde edilen dosyaların çalıştırılması sistemi de tehlikeye attığından çocukların tarayıcı üzerinden birşeyler indirmesini engellemek zorunluluk halini alır. Aşağıdaki adımları izleyip Google chrome ile Download (indirme) yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Google chrome de Downloadları (İndirme) yasaklayalım

Hatırlarsanız daha önceki başlıklarımızdan birinde sistem yetkileri ile oynayarak chromede indirmeleri yasaklamıştık , bu linki sayfa sonunda bulabilirsiniz, gel gelelim bu yöntemin bazı sakıncaları vardı bazen geri alınamıyordu ve stabil çalışmıyordu , bu sebeple sizler için farklı bir yöntem içeren bir script kodladık.

1. Sayfanın en sonundaki Download butonuna tıklayıp gerekli zip dosyasını indirin ve dosyayı ayıklayın , Zip şifresi "sordum" dur.

2. Dosyayı çalıştırdığınızda bir popup penceresi belirecek ve burada "Download Chrome ile Download (indirme) yasaklandı" ibaresi yeralacaktır , Chromede indirmeleri (Download) yasaklayabilmek için tarayıcının yeniden başlaması gerekir.

Chrome ile indirmeler yasaklandı

3. Evet butonuna tıkladığınızda google chrome yeniden başlayacak ve sonrasında chrome ile herhangi birşey indirmeye kalktığınızda tepki vermeyecek yani indirme yapmayacaktır. Böylece varsayılan tarayıcısı Google chrome olan kullanıcıların bu tarayıcı üzerinden birşeyler indirmeleri engellenmiş olacaktır.

Chrome indirmiyor

Bir süre sonra Google chrome ile indirmelere izin vermek isterseniz ilgili scripti tekrar çalıştırmanız gerekir , Popup penceresinde bu sefer "Google Chrome ile Download kısıtlaması kaldırıldı" mesajı yeralacaktır.

Chrome Dowload serbest

Google chromenin en yaygın kullanılan tarayıcı olduğu gözönüne alındığında indirmelerin (Download) engellenmesi birçok durumda faydalı olacaktır.

- internet explorer ve Chrome ile indirme yapılmasın Burada

- Google Chrome güncellemesini engelleyelim Burada

- Google Chrome Misafir modunda başlasın Burada

- Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin Burada

- Google Chrome tam ekran modunda açılsın Burada

- Chrome de yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha