Güvenlik duvarı ile izin verilen Uygulamalar listesi


Güvenlik duvarı uygulama listesi
Bazen denemek için kurduğunuz bir uygulama ilk çalıştırıldığında Güvenlik duvarı üzerinden izin vermeniz için bir uyarı penceresi çıkartır , çoğu kişi burada yazılanları okuma zahmetine bile girmez ve dip

kısımda yeralan Erişime izin ver butonuna tıklar. Çoğu durumda bir sorun teşkil etmese de bazı şüpheli yazılımlarda izin verilen bu ayarın tekrar kaldırılması gerekebilir yada bilgisayarın başına oturttuğunuz bir çocuk rastgele indirdiği ve belkide bilgilerinizi çalan bir yazılıma kazara güvenlik duvarı üzerinden erişim izni vermiş olabilir. Aşağıdaki makalemizde Güvenlik duvarı ile (Firewal) tüm izin verilen uygulamaların listesini görüntüleyip bunların arasında şüpheli olanları varsa İnternete bağlanmalarını engelleyeceğiz.

Güvenlik duvarı üzerinden izin verilen uygulamalar listesi nerededir

Windows güvenlik duvarı üzerinden internet erişimine izin verilen tüm uygulamalar bir liste halinde kaydedilir, bu listeye erişmek için birkaç farklı yöntem vardır.

1. Aramaya Denetim masası yazın ve çıkan ikonuna tıklayın ardından Sistem ve Güvenlik - Windows Defender Güvenlik Duvarı kısımlarına tıklayın , karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Denetim masası defender Güvenlik duvarı

Üstteki yere çok daha kolay bir yoldan erişmek için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verebilirsiniz.

control firewall.cpl

2. Sol üst köşede ; Bir uygulamanın veya özelliğin Windows Defender Güvenlik Duvarını geçmesine izin ver diye bir link bulunur buraya tıklayın.

3. Windows güvenlik duvarı üzerinden iletişim kurmasına izin verilen tüm uygulamaların bir listesi karşınıza gelecektir.

Firewall üzerinden iletişime izin verilen uygulamalar listesi

Listede işlem yapabilmek için sağ üstte bulunan Ayarları değiştir butonuna tıklamanız gerekir ardından listede dilediğiniz programın erişim hakkını kaldırabilir veya bu uygulamayı fareniz ile seçip sağ dipteki Kaldır butonuna tıklayarak listeden silebilirsiniz.

Firewall ile izin verilen uygulamaları yönet

Mesela ben daha önceden izin verdiğim Eagle get indirme yöneticisini seçip listeden kaldırdım ardından kullanıcı çıkışı yaptım ve tekrar giriş yaptıktan sonra Eagle get yazılımını tekrar çalıştırdığımda yazılım ilk kurulduğunda güvenlik duvarı üzerinden erişim izni isteyen ekran tekrar karşıma geldi.

Windows Defender Güvenlik duvarı bu uygulamanın bazı özelliklerini engelledi

Bir yazılıma kazara izin verdiyseniz izni iptal etmek için üstteki adımları uygulayabilirsiniz. Yada listeyi arasıra kontrol edip şüpheli bir durum varmı diye bakabilirsiniz. Bir yazılımın (Programın) internete erişimini engellemenin en kolay yolu FAB (Firewall Application Blocker) yazılımıdır - Burada , ücretsiz ve portable olan uygulamayı Buradaki linkten edinebilirsiniz.

- Windows Güvenlik duvarı nasıl kapatılır Burada

- Güvenlik duvarı sorunlarına çözümler Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarlarını sıfırlamak Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- Güvenlik duvarı (Firewall) ayarlarına erişimi engelleyelim Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile port açmak Burada

- Windows güvenlik duvarı ile port engelleme Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarları nasıl yedeklenir Burada

- Güvenlik duvarı ile internet bağlantısını kesmek Burada

- Güvenlik duvarı ayarlarını registryden yedekleyin Burada

- Sağ tuşa Windows güvenlik duvarı ekleyelim Burada

- Bir programın internete bağlanması nasıl engellenir Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Nixdorf
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Sedat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha