Edge Tarayıcısında Güvenli DNS Nasıl Etkinleştirilir


Edge Tarayıcısında Güvenli DNS
Microsoft’un yeni Chromium tabanlı Edge web tarayıcısı, Eski EDGE ye göre daha popüler hale gelmeye başladı. Edge tarayıcısının en son sürümünde Microsoft, HTTPS üzerinden güvenli DNS (DoH) özelliğini de ekledi.


Önceleri yalnızca Firefox ta yerleşik olarak bulunan bu özellik (DOH) artık diğer tarayıcılarda da bir standart haline geliyor. DNS ler alan adlarını IP adreslerine çevirirler gel gelelim HTTPS protokolünü kullanan bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde bile DNS sorgunuz şifresiz bir düz metin olarak gönderilir böylece ağı dinleyenler sizin hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi görebilirler DSN Over HTTPS , DNS sorgularını Şifreli HTTPS trafiği olarak paketlediğinden hiçkimse hangi siteleri ziyaret ettiğinizi göremez.

EDGE tarayıcısında DNS Over HTTPS nasıl etkinleştirilir

Yeni Edge tarayıcısında, güvenli DNS'yi (DOH) hızlı bir şekilde etkinleştirebilir ve yapılandırabilirsiniz bunun için sırası ile aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

1. Chromium EDGE tarayıcısını açın ardından sağ üst köşede yeralan üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden Ayarlar kısmını seçin , yeni açılan pencerede sol tarafta yeralan - Gizlilik arama ve Hizmetler kısmına tıklayın

Chromium EDGE de gizlilik ayarları

Aynı yere kolayca ulaşmak için Chromium EDGE adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basabilirsiniz.

edge://settings/privacy

2. Yeni açılan sayfada sağ tarafta bulunan kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıp , Web sitelerinin ağ adreslerini arama yöntemini belirlemek için güvenli DNS kullanın kısmının sağında bulunan düğmeyi açık konuma getirin (1)

Chromium edge de güvenli dns (DOH)

3. Hizmet sağlayıcıyı seçin kısmına tıkladıktan sonra (2) sağ tarafında bulunan kutucuğa tıklayın (3) böylece kullanabileceğiniz Güvenli DNS adreslerinin yeraldığı bir aşağı açılır menü belirecektir. Ben CloudFlare yi tercih ediyorum , sizler listeden ; Google DNS,CleanBrowsing (Family Filter), Cloudflare, ve Quad9 DNS leri arasından seçim yapabilirsiniz. Muhtemelen zamanla buraya daha fazla güvenli DNS eklenecektir.

Eğer bunların dışında bildiğiniz DNS over HTTPS (DoH) desteği olan bir DNS varsa onu da kullanabilirsiniz. mesela OpenDNS DoH sağlayıcısı ve OpenDNS aile filtresi DoH sağlayıcısı adresleri aşağıdakilerdir

doh.opendns.com
doh.familyshield.opendns.com

4. Son işlem olarak Microsoft Chromium EDGE tarayıcısını kapatıp tekrar açın. Sonrasında Chromium Edge tarayıcısı, alan adlarını IP ağ adreslerine çevirmek için Güvenli DNS kullanacaktır.

- DNS Over HTTPS (DOH) nedir Burada

- Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- Opera tarayıcısında Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- DnsJumper ile birkaç tıkla DNS değiştirin Burada

- DNS leak (Dns sızıntısı) sorunu Burada

- Kullandığınız VPN gerçek IP nizi sızdırıyormu Burada

- Komut istemi (cmd) ile DNS değiştirin Burada

- Ayarlar uygulaması ile DNS değiştirelim Burada

- DNS server adresi sürekli değişiyor Burada

- Android telefonda yazılımsız DNS değiştirmek Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Senben
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for handsome
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Uğur Öncel

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha