EDGE otomatik doldurmayı devre dışı bırakalım


EDGE otomatik doldurmayı devre dışı bırakalım
Microsoft EDGE tarayıcısı varsayılan olarak herhangi bir web sayfasında doldurulan form bilgilerini Otomatik olarak kaydeder aslında büyük bir kolaylık olarak düşünülmüş bu özellik bizi aynı bilgileri


tekrar tekrar girme zahmetinden kurtarır böylece daha önce herhangi bir web sayfası bir formu ayrıntılarla doldurduysak, Microsoft Edge bu formdaki bilgileri hatırlayıp otomatik olarak bize sunacaktır. Gel gelelim Bir işyerinde veya evde tek bir kullanıcı altında birden fazla kişi aynı bilgisayarı kullanıyorsa bu otomatik doldurma özelliği kişisel bilgilerin güvenilirliği için sakınca doğuracaktır. Mesela Nüfus cüzdan bilgisi girilecek yere EDGE otomatik olarak önceki kullanıcının benzeri bir formda doldurduğu T.C kimlik bilgilerini doldurabilecektir. Bu tür bir duruma meydan vermemek için EDGE nin otomatik doldurma ayarları altında yeralan Form bilgilerini kaydet özelliği devre dışı bırakılabilir.

Microsoft EDGE Form bilgilerini kaydet özelliğini kapatalım

1. Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayalım ve aşağı açılır menünün en dip kısmında yeralan Ayarlar kısmına tıklayalım

Edge ayarlar

2. Açılan pencerede gelişmiş ayarları görüntüle kısmını seçelim

EDGE gelişmiş ayarlar

3. Sağ taraftaki kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydıralım ve Otomatik doldurma ayarlarının hemen altında yeralan Form bilgilerini kaydet kısmı altındaki düğmeyi kapalı konuma getirelim

EDGE form bilgilerini doldur

Otomatik form doldurma ayarını sürekli değiştirmek zorunda olan kişiler için üstteki adımlar tekrarlı işlemlerde külfet getirecektir bu nedenledirki ilgili ayarı bir tıkla değiştirmek için sizlere bir Vbs kodladık. Script çalıştırıldığında registry de ilgili değeri kontrol edip "Form Bilgilerini kaydet" ayarını açıksa kapalı konuma getirip "Edge Form otomatik tamamlama özelliği devre dışı bırakıldı" uyarısı verecektir, kapalıysa açık konuma getirip bu seferde "Edge Form otomatik tamamlama özelliği Aktif edildi" bilgilendirme mesajını görüntüleyecektir.

Vbs ile EDGE otomatik tamamlamayı kapatmak

Eğer scripti Windows 10 dışındaki bir sistemde çalıştırırsanız ve ilgili registry anahtarını bulamazssa "Edge Form otomatik tamamlama registry kaydı bulunamadı" uyarısı verecektir. Tavsiyemiz Kişisel bilgilerin korunması için gerekmedikçe EDGE tarayıcısının otomatik Form doldurma özelliğini kapalı tutumanızdır.

- Microsoft EDGE yazdır özelliğini devre dışı bırakalım Burada

- Microsoft EDGE yi Onaralım veya sıfırlayalım Burada

- Edge ile açılan Pdf dosyasında işaretleme yapalım Burada

- Microsoft EDGE ye çeviri özelliği ekleyelim Burada

- Microsoft EDGE de Kullanıcı aracısı nasıl değiştirilir Burada

- Microsoft EDGE yi bloklayalım Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha