Kendi sesinizi Mp3 şeklinde kaydedin (Audacity)


Sesinizi Mp3 şeklinde kaydedin (Audacity)
Şu sıralar çocuklar arasında bile moda olan bir akım ; Youtube kanalı açıp ekran görüntülerini buraya yüklemek , 10 yaşındaki yeğenim ve arkadaşlarının flash oyunları oynarken kaydettikleri bir youtube kanalları bile


var , insan neslinin yeni sürümleri gerçekten her tür konuya oldukça meraklılar , bugünkü konumuzda ekran kaydetme konusundan değil fakat benzeri bir konu olan ses kaydetme kısmından bahsedeceğim , bu konu zaman zaman oldukça gerekli olabilmektedir mesela kendi sesinizi Mp3 şeklinde kaydedip birine yollamak veya daha sonra kullanabilmek için öncelikle o sesi yakalamak ve sonrada belirli bir formata dönüştürüp kaydetmek gerekir , kendi sesimizi "Windows ses kaydedici" ile kaydedebiliriz fakat Mp3 şeklinde nasıl kaydedeceğiz ? piyasada farklı farklı yazılımlar olmasına rağmen çoğu ücretli , fakat bir tanesi varki hem sesimizi istediğimiz formatta kaydetmemize izin veriyor hemde bu sesler üzerinde her tür işlemi yapmamıza imkan veriyor.

Audacity Yazılımının dili nasıl değiştirilir

Ücretsiz en iyi ses düzenleme ve kaydetme yazılımı olan ve Portablesi de indirime sunulan Audacity yazılımını sayfa sonundaki linkten indirelim (ben portablesini tesrcih ettim) ve çalıştıralım , yazılımın türkçe dil desteği olduğundan kullanımını daha da kolay hale getiriyor , eğer Arayüzünü farklı bir dilde kullanmak isterseniz ; Düzenle - Ayarlar kısmına gidin.

Audacity Ayarlar

Bir sonraki ekranda Arayüz (Interface) kısmını seçin , bazı sürümler eksik tercüme edilmiş ve dil kısmında System (Windows sistem dili ayarlarını kıullanır) veya Türkçe olduğundan emin olun (Yada sizin istediğiniz dil)

Audacity de dil nasıl değiştirilir

Audacity Programı ile kendi sesimizi Mp3 formatında kaydedelim

1. Mikrofonumuzu takalım , eğer laptop kullanıyorsanız ve dahili mikrofonu varsa bu adımı atlayınız.

2. Mikrofon simgesinin sağındaki aşağı açılır menüden Doğru mikrofonu seçtiğimize emin olalım (1) ardından Audacity programının kayıt düğmesine basalım (2).

Audacity ile ses kaydet

3. Artık konuşmaya başladığımızda sesimiz program tarafından kaydedilecektir bunu da ekrandaki ses dalgalarından görebiliriz , kayıt bitince durdurma butonuna tıklayalım (aşağıda kırmızı ile işaretli) , kaydı dinlemek için ise Oynatma düğmesine basalım (Mavi ile işaretli)

Audacity ile ses kaydını dinle

4. Ses kaydını Mp3 şeklinde kaydetmek için Dosya - Dışa aktar - Mp3 olarak dışa aktar kısımlarını seçelim.

Audacity ile Mp3 olarak kaydet

5. Bize nereye kaydedeceğimizi soran bir ekran açılacaktır burada kayıt türü, Kalite, değişken hızı gibi değişkenleri ayarlayabiliriz.

Audacity kayıt türü

6. Kaydet Butonuna tıkladığımızda bize aşağıdaki gibi bir pencere açacaktır burada tek yapmanız gereken şey Tamam butonuna tıklamaktır.

Audacity Etiket düzenleme ekranı

Eğer Audacity nin çalışması için bir Dll gereklidir uyarısı verirse Buradaki sayfadan indirebilir ve Audacity klasörünün içerisine atabilirsiniz  , eğer İzleriniz verilecek dosya içinde çift kanallı sese indirgenecek diye bir uyarı verirse , Birdaha gösterme kısmını işaretleyip "Tamam" butonuna tıklayın.

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Audacityteam
Boyut: 84,6 MB
Sistem: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8, Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp

- Audacity yazılımını fabrika ayarlarına sıfırlayın Burada

- Audacity ile Müzik kalitesi nasıl yükseltilir Burada

7 Mayıs 2016 Tarihli başlık güncellendi


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sema
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for İSİMSİZ
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for hayto

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha