Microsoft EDGE yazıları sesli okusun


Chromium EDGE yazıları sesli okusun
Microsoft EDGE windows 10 un varsayılan tarayıcısıdır ve PDF dosyaları da EDGE ile görüntülenirler. Microsoft, Windows 10'daki Edge web tarayıcısının popüleritesini arttırmak için birçok ilginç yeni


özellik ekliyor mesela sesli okuma özelliği bunlardan birdir. İşten yorgun argın geldikten sonra yatağınıza uzanıp kitap okuyanlardansanız , EDGE sizin için E kitap veya web sayfalarını seslendirebilir böylece hem gözleriniz yorulmaz hemde daha rahat odaklanabilirsiniz. Bu teknoloji ile okuma yazma bilmeyen kişiler bile birçok ekitap okuyabilirler. Bir diğer faydası ise farklı dillerdeki metinleri Microsoft EDGE o dilin aksanı ile okuyacağından kelime teleffuzlarını öğrenebilirsiniz bu da özellikle yabancı dil öğrenen kişiler için oldukça faydalı olacaktır.

Microsoft EDGE yazıları sesli okusun

Hangi dilde olursa olsun Microsoft EDGE sizin için ilgili yazıyı seslendirebilir bunun için tek yapmanız gereken şey Sesli okunmasını istediğiniz web sayfasını Microsoft EDGE ile açmak ve sayfayı sağ tıklayıp Açılan sağ tuş menüsünden "Sesli Oku" kısmını seçmektir.

Microsoft EDGE sesli oku özelliği

Eğer yazının belirli bir kısmını seçerseniz sadece orayı seslendirecektir fakat sayfadaki herhangi bir yere sağ tıklayıp "Sesli Oku" derseniz tüm sayfayı sesli şekilde okumaya başlayacaktır. Okuma sırasında üst kısımda Durdurma , Devam etme kontrol ikonları ve "Ses seçenekleri" butonu belirecektir. ses seçeneklerine tıkladığınızda Okuma hızını ayarlayabileceğiniz bir kaydırma çubuğu göreceksiniz buradan okuma hızını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

EDGE ses seçenekleri hız ayarları

Okuyucuyu değiştirmek isterseniz ; Ses seçeneklerine tıkladıktan sonra açılan menüde , kaydırma çubuğunun hemen altında bulunan aşağı açılır menüden Okuyucuyu seçebilirsiniz mesela ingilizce bir metin okutacaksanız erkek veya kadın sesi seçebileceğiniz gibi Amerikan veya ingiliz aksanı ile okuyan bir okuyucuyu seçme şansınızda bulunmaktadır.

EDGE Türkçe okusun

Microsoft EDGE PDF dosyalarını sesli okusun

İnternetten birşeyler okumak istediğinizde indirdiğiniz dosyalar muhtemelen PDF formatında oluyordur , mesela ben Alman CHIP dergisini sürekli bu şekilde edinir ve okurum. Birçok kitabında formatı yine Pdf dir. Microsoft EDGE nin Yeni özelliklerden biri de, PDF ve e-Kitapları size yüksek sesle okuyabilmesidir. Varsayılan tarayıcınız farklı olsa bile sesli okutmak istediğiniz PDF dosyalarını sağ tıklayın ve birlikte aç kısmından EDGE yi seçin , böylece PDF dosyası Microsoft EDGE ile açılacaktır.

EDGE Pdf yi sesli okusun

Üst kısımda bulunan Sesli oku butonuna tıkladığınızda Microsoft EDGE , PDF dosyasını sesli okumaya başlayacaktır.

- Chromium EDGE de arama motoru Google olsun Burada

- Microsoft Edge Chromium nasıl sıfırlanır Burada

- Chromium EDGE herzaman gizli modda başlasın Burada

- Microsoft EDGE yi bloklayın Burada

- Edge Chromium un dilini değiştirelim Burada

- Chromium Edge kapanırken Gözatma verilerini temizlesin Burada

- Cromium Edge de İnternet Explorer Modunu etkinleştirin Burada

- Microsoft EDGE ye Chrome eklentilerini yükleyin Burada

- Microsoft Edge'ye yeni profil Eklemeyi yasaklayın Burada

- Microsoft Edge ile indirme (Download) Yapılmasın Burada

- Yeni EDGE de istenmeyen uygulamaları engelleyin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Gönül

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha