Ayarlar sayfası oturum açma seçeneklerini yasaklayın


Ayarlar sayfası oturum açma seçeneklerini yasaklayın
Windows 10 kullanıcıya oturum açmak için farklı seçenekler sunmaktadır , tüm bu seçeneklere ulaşmak için , sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayıp Ayarlar - Hesaplar - Oturum açma seçenekleri kısmına


tıklamanız gerekir. Oturum açma sayfasında şu seçenekler sıralanmıştır ; Windows hello yüz, Windows hello parmak izi , Windows Hello PIN , Güvenlik anahtarı , Parola ve resimli parola. İlgili sayfaya daha kolay bir yoldan erişmek istiyorsanız Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına bastıktan sonra açılan çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz.

ms-settings:signinoptions

Açılan Ayarlar Oturum açma seçenekleri aşağıdaki şekilde görünecektir

Ayarlar oturum açma seçenekleri

Diyelimki Aynı bilgisayarı yönetici hesabı altında birden fazla kişi kullanıyor olsun , ki normalde Windows kullanıcılarının %80 ine yakını bu şekilde kullanıyor, aile bireylerinden biri kullanıcı şifresini değiştirirse diğer kulanıcılar windows işletim sistemi arayüzüne erişemeyecekler yani oturum açamayacaklardır. Bu sebepledirki ister işyeri olsun ister ev , ortak kullanılan bilgisayarlarda diğer kullanıcının şifreyi veya windowsa oturum açma yöntemini değiştirmemesi istenebilir. Bu iki farklı yoldan gerçekleştirilebilir.

Oturum Açma seçeneklerini registryden devre dışı bırakın

Herşeyden önce sisteme Yönetici yetkileri olan bir kullanıcı üzerinden giriş yaptığınızdan emin olun ardından aşağıdaki registry anahtarına ulaşın.Bir tıkla registry anahtarına zıplamak ile ilgili burada verdiğimiz ipucunu kullanabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Settings\AllowSignInOptions

Açılan sayfada sol tarafta yeralan anahtarlardan Value isimli REG_DWORD (32Bit) anahtarını çift tıklayıp açın ve içerisindeki değeri (varsayılan değer 0 dır) "1" olarak değiştirin

Registry ile oturum açma seçenekleri yasak

0 = Ayarlar uygulamasındaki Oturum açma seçenekleri Devre dışı
1 = Ayarlar uygulamasındaki Oturum açma seçenekleri Varsayılan

Ardından Ayarlar uygulamasında yeralan oturum açma seçeneklerine ulaşmaya çalıştığınızda aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü ile karşılaşacaksınız. Üstte kırmızı ile "Bu ayarlardan bazıları gizlidir veya kuruluşunuz tarafından yönetilir" ibaresi yeralacaktır.

Ayarlar uygulaması oturum açma seçenekleri silik

Elbetteki her defasında Registryde ilgili anahtara gidip değişiklik yapmak zahmetli bir iştir bu sebeple sizler için bir vbscript kodladık script ilk çalıştırıldığında oturum açma seçeneklerini yasaklamakta ikinci tıklandığında ise bu yasağı kaldırmakta yani ayarları varsayılan hale getirmektedir.

Vbscript ile oturum açma seçeneklerini yasakla

Böylece bir tıkla Kullanıcıların oturum açma seçeneklerini kurcalamalarını engelleyip yine bir tıkla ayarları varsayılana çevirebilirsiniz.

- Windows 10 Ayarlar uygulaması Nasıl sıfırlanır Burada

- Windows 10 ayar sayfalarına erişimi engelleyin Burada

- Windows 10 da sağtuşa ayarlar menüsü ekleyelim Burada

- Windows 10 Ayarlar sayfasına kısıtlama getirelim Burada

- Windows 10 da Ayarlar uygulaması ile Font işlemleri Burada

- Ayarlar uygulaması ile DNS değiştirelim Burada

- Ayarlar uygulamasındaki sayfaları gizleyelim Burada

- Bir programın internete bağlanması nasıl engellenir Burada

- Mobil etkin nokta kullanımını yasaklayalım Burada

- Windows 10 da Otomatik kullan ayarı Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mert Akın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha