Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin


Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin
Firefox 69 sürümü varsayılan olarak etkin halde gelen bir içerik engelleme özelliği ile birlikte gelir bu özellik kullanıcıları çevrimiçi tehditlerden ve izlemeden koruyan bir dizi seçenek olarak karşımıza

çıkmaktadır. Koruma, bazı sayfa öğelerini ve komut dosyalarını hariç tutarak sayfa içeriğinin daha hızlı yüklenmesini sağlar, bunun yanında bilinen izleyicileri (trackers), üçüncü taraf izleme çerezlerini ve cryptomining (Kripto para madenciliği) scriptlerini engellemeye çalışır ancak web sitesinin işlevselliğini etkileyebilir mesela bazı sayfa bloklarının tarayıcıda gösterilmesini veya komut dosyalarının düzgün çalışmasını engelleyebilir. Firefox bir web sayfasındaki içeriğin bir kısmını engellediğinde, adres çubuğunda bir kalkan simgesi belirir. Mesela ben sordum.net sayfasını yeni Firefox sürümünde açtım ve aşağıdaki gibi bir görüntü oluştu.

Firefox içerik engelleme özelliği

Nelerin engellendiğini görmek istiyorsanız ; Takipçiler yada Çerezler kısmına tıklayın açılan listede engellenenler görüntülenecektir. Bu içerik engelleme özelliği eğer ilgili sayfaya göz atma deneyiminizi olumsuz yönde etkiliyorsa ilgili sayfa için devre dışı bırakabilirsiniz.

Firefox'ta herhangi bir Site İçin İçerik Engellemeyi Devre Dışı Bırakmak

1. Firefox'u açın ve İçerik engelleme özelliğini devre dışı bırakmak istediğiniz web sitesine gidin. (Örneğimizde sordum.net)

2. Kalkan simgesi veya site bilgi simgesine (i) tıklayın ve Site bilgileri bölmesinde, Bu Site İçin Engellemeyi Kapat düğmesini tıklayın

Firefox bu sitede engellemeyi kapat

İçerik engelleme özelliği artık devre dışı kalacaktır ve kalkan simgesi üstü çizili olarak görünecektir bunun anlamı ise,bu site için aktif içerik engelleme olmadığını belirtir.Değişikliği geri almak için bu site İçin Engellemeyi Aç düğmesini tıklayın.

Firefox ta siteler için engellemeyi aç

İçerik engellemeyi devre dışı bıraktığınız siteler istisnalara eklenir. Ayrıca beyaz listedeki web sitelerini tarayıcı ayarlarından da yönetebilirsiniz. Bunun için kalkan simgesine tıkladıktan sonra Standart dişli çarkına tıklayın ve yeni açılan sayfada bulunan İçerik engelleme başlığı altındaki "istisnaları yönet" kımını seçin

İstisnaları yönet

Yeni açılacak olan istisnalar - içerik engelleme sayfasındaki tüm siteleri sil butonu ile istisnaları kaldırır ve "Değişiklikleri kaydet" butonu ile bunu kaydederseniz , varsayılan ayarlara geri dönmüş olursunuz.

Firefox içerik engelleme istisnaları

- Firefoxta Donanım ivmelenmesi ayarını kapatma Burada

- Firefox ta bazı seçenekler devre dışı bırakılmış Burada

- Bozulan Firefox tarayıcısı nasıl yenilenir Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada

- Firefox otomatik olarak güncellemesin Burada

- Firefox bütün istenmeyen Popupları engellesin Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha