Google chrome gizli mod kullanımını yasaklayın


Google chrome gizli modu yasakla
Google chromede bulunan Gizli Mod sayesinde göz atma geçmişiniz ve Kişisel verileriniz kaydedilmez çünkü oturumun sonunda Özel verileri saklayan çerezler iz bırakmayacak şekilde silinirler.


Gizli Modu başlatmak için Klavyenizdeki Ctrl + Shift + N tuş kombinasyonunu kullanabileceğiniz gibi sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıkladıktan sonra aşağı açılır menüde yeralan "Yeni Gizli Pencere" kısmına da tıklayabilirsiniz.

Goole chrome gizli pencere yok

Tam bir güvenlik sağlamasa bile Kişisel verilerin korunması açısından faydalı bir özelliktir gel gelelim bazı durumlarda Gizli Modun kullanımını yasaklamak isteyebilirsiniz mesela ; Bazı sistem yöneticileri firma çalışanlarının yasak olan siteleri Gizli mod ile ziyaret etmelerini istemiyor olabilirler veya aileler çocuklarının Chrome gizli modunu kullanarak siteleri ziyaret etmelerini engllemek isteyebilirler bu ve benzeri sebeplerle Google chrome gizli modunu yasaklamak isterseniz aşağıdaki adımları uygulayınız.

Google chrome gizli mod özelliği nasıl engellenir

Aşağıda anlatılan yöntem Google chrome sürüm 87 de test edilmiş olup %100 çalışmaktadır yüksek olasılıkla daha üst sürümlerde de sorunsuz çalışacaktır. Alt sürümlerde denemeden birşey demek güç.
1. Kayıt defteri düzenleyicisini açın (Regedit) ve aşağıdaki anahtara ulaşın

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies

Eğer bu anahtarın altında Google ve onunda altında Chrome alt anahtarları yoksa bunları oluşturun (Aşağıdaki resim)

Chrome Gizli Mod registry

Ardından sağ taraftaki boşlukta "IncognitoModeAvailability" adlı DWORD (32 bit) Anahtarı oluşturun ve değer verisi olarak "1" değerini verin. Son olarak ta Google chromeyi yeniden başlatın. Bu Anahtara vereceğiniz değerlerin anlamları :

0 = Gizli Mod kullanılabilir (Varsayılan)
1 = Gizli Mod yasaktır ve Kullanılamaz
2 = Tarayıcı sürekli Gizli modda başlar

Tüm bunlarla uğraşmamak için sizlere bir Vbscript kodladık , script çalıştırıldığında registryde üstteki değerleri (yoksa) oluşturmakta ve bunu size bildirmektedir.

Vbs ile Google chrome gizli modu yasakla

Böylece bir tıkla Google chromenin Gizli mod özelliğini yasaklamış olacaksınız sonrasında gizli modu tekrar kullanılabilir hale getirmek için scripti yeniden çalıştırın. Gizli mod sizin ip adresinizi gizlemez bazı arkadaşlar bu durumu karıştırmaktadırlar. Anonim olmak için ne gizli mod nede dns değiştirmek hiçbir işe yaramaz bunun için VPN (Virtual private network) , Proxy , ... gibi şeyler kullanmanız gerekir.

- Chromium EDGE herzaman gizli modda başlasın Burada

- Google chrome herzaman Gizli modda başlasın Burada

- Tarayıcınız herzaman gizlilik modunda başlasın Burada

- Bu dosya güvenli bir şekilde indirilemiyor hatası Burada

- Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- Opera tarayıcısında Dns Over Https yi etkinleştirin Burada

- DNS Over HTTPS (DOH) nedir Burada

- Edge Tarayıcısında Güvenli DNS Nasıl Etkinleştirilir Burada

- Dns önbelleği ile ziyaret edilen web sitelerini bulun Burada

- DNS leak (Dns sızıntısı) sorunu Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha