Telefonun Kablosuz MAC adresini bulalım


Telefon MAC adresi nasıl bulunur
Bir cihazın (bilgisayar , tablet , Tv yada Akıllı telefon) internete yada bir ağa bağlanabilmesi için ağ kartına ihtiyaç vardır ağ kartlarında da her bir cihaza özel benzersiz birer MAC adresi bulunur


MAC adreslerinin amacı cihazları ağda benzersiz şekilde tanımlamaktır. Media access control address kelimelerinin baş harflerinden oluşan MAC address i fiziksel adres yada donanım adresi olarak ta bilinir , üretim sırasında Ağ kartlarına satıcısı / üreticisi tarafından atanır , mac adresleri genellikle 12 basamaklı benzersiz birer tanımlayıcıdırlar.

MAC adresi Bölümleri

Resimde de belirtildiği gibi MAC adreslerinin ilk üç basamağı Üreticiyi tanımlamak için kullanılır mesela aşağıda bazı donanım üreticilerinin tanımlayıcıları verilmiştir.

Dell: 00-14-22
Nortel: 00-04-DC
Cisco: 00-40-96
Belkin: 00-30-BD

Aynı ağdaki tüm cihazların farklı MAC adresleri vardır. MAC adresleri, IP adresleriyle ilgili sorunları tanımlamada çok kullanışlıdır. Ağ yöneticileri MAC adresleri aracılığı ile veri gönderen ve alan cihazları tanımlayabilirler. Kablosuz ağlarda, MAC filtrelemesi adı verilen bir yöntemle, bilgisayar korsanları ve davetsiz misafirlerin ağa erişimleri engellenebilir. MAC adres filtrelemede, yönlendirici yalnızca belirli MAC adreslerinden gelen trafiği kabul edecek şekilde yapılandırılmıştır böylece MAC adresleri ağ güvenliğinde de kullanılabilmektedir.

Akıllı telefonun Ağ kartı MAC adresi nasıl bulunur

Eğer Mobil etkin nokta ile bağlanıyorsanız bağlı kaldığınız süre boyunca mac adresiniz bağlanan cihazlar adı altında görüntülenecektir.

Mobil etkin noktada MAC adresi görme

Aşağıda One plus 5 telefonun Android sürümü 9 (PIE) üzerinde Kablosuz ağ kartının MAC adresinin nasıl bulunacağı açıklanmıştır.

1. Telefon arayüzündeki ayarlar ikonuna tıklayalım ve sonrasında açılan ekranda en dip kısma inelim

Telefon hakkında menüsü

2. Telefon numarası ,Sinyal vb. kısmına tıkladığımızda yeni açılan ekranda dip kısma yakın bir yerde Kablosuz MAc adresini bulacağız

Telefonun kablosuz MAC adresi

Eğer telefonun kablosuz ağ kartı tamirde vs değişirse , ki genelde telefonun tüm bileşenleri yenilenmektedir bu durumda Kablosuz MAC adresi de değişecektir.

- Bir Windows Bilgisayarın benzersiz kimliği Burada

- Windows 10 da Rastgele donanım adresi kullanma Burada

- Ethernet kartı MAC adresimizi bulalım (.vbs) Burada

- Android telefonda IP nasıl değiştirilir Burada

- Android telefonda yazılımsız DNS değiştirmek Burada

- Eski telefonlar neden Android güncellemesi almaz Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha