Microsoft EDGE ile tam sayfa ekran görüntüsü alın


EDGE ile tam sayfa ekran görüntüsü
Klavyelerimizde bulunan Print Screen tuşu o anda ekranda görünen alanın ekran görüntüsünü almaya yarar gel gelelim iş sayfanın tamamının ekran görüntüsünü almaya geldiğinde her nedense çoğu tarayıcı


bu konuda seçenek sunmadıkları için kullanıcılar eklentilere (plugin) ile idare etmek zorundaydılar. Firefox uzunca bir süredir tam sayfa ekran görüntüsü almaya izin veriyor şimdide Microsoftun chromium tabanlı yeni tarayıcısı olan EDGE bu özelliği sunmaya başladı. Özellikle internette buldukları makaleleri sonra okumak için saklayan kişiler tam sayfa ekran görüntüsünü tercih edebilmektedirler yine webmasterlar ve dizayn işi ile uğraşanlarda bu tarz bir ekran görüntüsüne ihtiyaç duyabiliyorlar.

Microsoft EDGE ile sayfanın bütününü içeren ekran resmi alın

Tam sayfa ekran görüntüsü alma özelliği yerleşik olarak geldiğinden herhangi bir ayar yapmaya gerek yoktur. Ekran görüntüsünü alacağınız web sayfasını açın , ardından sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve son olarak aşağı açılan menüde yeralan "Web Yakalama" kısmına tıklayın yada sayfayı sağ tıklayıp "Ekran Görüntüsü" özelliğini seçin.

Microsoft Edge web yakala

Bunu yaptığınızda karşınıza iki seçenek gelecektir.

1. Ücretsiz seçim (Sayfanın bir bölümünü yakala)
2. Tam sayfa (Sayfanın tamamını ekran görüntüsüne dahil eder)

Free select kelimesini Ücretsiz seçim olarak çeviren biri Google chromenin türkçeleştirilmesinde çalışıyorsa ülkenin geldiği durumu varın siz düşünün, yazıktır. Herneyse konumuza devam edecek olursak, Tam sayfa kısmına tıkladığınızda karşınıza tam sayfa bir ekran görüntüsü onunda üzerinde belirli seçeneklerin yeraldığı bir ekran açılacaktır.

Microsoft EDGE tam sayfa ekran görüntüsü

Mesela aldığınız tam sayfa ekran görüntüsünün üzerinde bir işaretleme mi yapacaksınız bu durumda kalem simgesine tıklayın ve aşağı açılır menüden işaretleme rengini belirleyin.

Microsoft EDGE işaretleme rengi

Ardından sizce önemli kısımların altını çizebilir veya bunları yuvarlak içerisine alabilirsiniz. Ben örnek olması açısından aşağıdaki şekilde bir işaretleme yaptım.

Microsoft EDGE işaretleme yapıldı

Bu işaretlemeleri silmek istediğinizde ise silgi ikonunu kullanabilirsiniz. kaydet butonuna tıkladığınızda tam sayfa ekran görüntüsü diskinize kaydedilecektir.Resim formatı JPEG dir ve boyutu da 1 mb bile değildir. Serbest seçim kısmına tıklarsanız fare ucu bir artı şeklini alacaktır, resmini almak istediğiniz alanı fare ile seçin. Yakalama alanını genişletmek için alt veya üst çizgiyi de sürükleyebilirsiniz. Ardından Kopyala dedikten sonra mesela Painte yapıştırabilirsiniz.

Ms EDGE de belirli alanın ekran görüntüsünü alın

Ctrl + Shift + S klavye kısayolu ile de bir web sayfasının ekran görüntüsü alma seçeneklerine ulaşabilirsiniz Microsoft EDGE bu hali ile Google chrome nin bir adım önüne geçmiştir.

NOT: Tam sayfa ekran görüntüsü özelliğini kullanabilmek için Chromium EDGE tarayıcısının son sürümünü kullandığınıza emin olun.

- Firefox ta tam sayfa ekran görüntüsü için farklı bir yöntem Burada

- Opera tarayıcısında ekran görüntüsü nasıl alınır Burada

- Firefoxta bir sayfanın tam ekran görüntüsünü alalım Burada

- Microsoft EDGE de ekran görüntüsü alalım Burada

- Chromium Edge kapanırken Gözatma verilerini temizlesin Burada

- Cromium Edge de İnternet Explorer Modunu etkinleştirin Burada

- Microsoft EDGE ye Chrome eklentilerini yükleyin Burada

- Microsoft Edge'ye yeni profil Eklemeyi yasaklayın Burada

- Microsoft Edge ile indirme (Download) Yapılmasın Burada

- Yeni EDGE de istenmeyen uygulamaları engelleyin Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for gülcan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Erdal
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Hakan Bulut

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha