Windows 10 da pano geçmişini kaydedelim


Windows 10 da pano geçmişini kaydedelim
Ekim 2018 in ilk günlerinde Windows 10 un 1809 sürümü yayımlanmıştı , gel gelelim yükseltme sırasında kullanıcı verilerini sildiği tespit edildiği için Microsoft bu yeni sürümü dağıtmayı bir süreliğine


dondurdu, Bundan önceki sürümde de aynı şey olmuş ve hatalar sebebi ile yeni sürüm 1 ay gecikmişti , Microsoftun Bilişim sektöründen olmayan CEO su sebebiyle tüm windows kullanıcıları büyük sıkıntılar yaşamaya devam edecek gibi görünüyor, birilerinin Bu CEO ya yaptığı işin işletim sistemi geliştirmek olmadığını hatırlatmalı , Her sürümde yeni özellikler eklenmek zorunda değil stabilite ve Optimizasyon yeni özelliklerden çok daha önemlidir ve daha da mühimi bir işletim sistemi en az 2-3 senede oturur, umarım birgün Satya Nadella da kendince Amerikayı keşfedecek , halen bekliyoruz.

Windows 10 da pano geçmişi özelliğini aktif etmek

Windows 10 1809 un yeni özelliklerinden bir taneside Pano geçmişini kaydedebilmesidir , böylece pano geçmişimizi saklayabilir ve basit bir klavye kısayoluyla önceki girişlere gözatabiliriz. Eğer sizdeki Windows 10 sürüm numarasını merak ediyorsanız , çalıştıra "Winver" komutunu verip kontrol edebilirsiniz. Varsayılan olarak kapalı halde gelen pano geçmişini kaydetme özelliği şu şekilde aktif edilir.

1. Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ardından Ayarlar - Sistem diyelim , Açılan ekranda kaydırma çubuğunu biraz aşağıya kaydırıp Pano kısmına tıklayalım.

Windows 10 Pano geçmişi

2. Burada yeralan Pano geçmişi başlığı altındaki butonu açık konuma getirdiğimizde , Birden çok pano öğesini daha sonra kullanmak üzere kaydetmiş olacağız. Kaydedilen öğeleri görüntülemek için Klavyemizdeki Windows ve V tuşlarına basmamız gerekmektedir.

Windows ve V tuşu

İlgili kısayolu kullandığımızda saatin hemen üst kısmında aşağıdaki gibi bir ekran belirecektir. Panomuza kopyaladığımız tüm öğeleri, görüntüleri ve metinleri liste halinde açılan küçük bir panelde görebiliriz. Pencerede yeralan kaydırma çubuğu ile kopyalanan öğeler arasında ilerleyebiliriz , herhangi bir öğeye tıkladığımızda bunu tekrar pano hafızasında aktif ettiğimiz için yapıştırabiliriz. Eğer pano hafızası arasında bulunan küçük iğneyi (Raptiye) aşağı konuma alırsak en üstteki pano hafızasını temizle desek bile bu ileti pano hafızasında kalacak ve istediğimiz zaman bunu kullanabileceğiz , yani Raptiye pano geçmişimizi temizlediğimizde öğenin temizlenmesini engeller.

Pano hafızası

Pano geçmişi , cihazlar arasında da senkronize edilebilir, fakat bu seçenek varsayılan olarak kapalı gelmektedir.Kullanıcılar genellikle oturum açma bilgilerini şifrelerini ve hatta banka bilgileri gibi hassas bilgilerini panoya kopyalayıp yapıştırırlar. Windows 10 1809 dan önceki sürümlerde Pano sadece son kopyalanan bilgiyi hatırladığından herhangi bir tehlike yoktu fakat 1809 sürü ile durum değişti artık kullanıcılar panoya kopyalanan hassas bilgiler için dikkatli olmak zorundadırlar mesela kredi kartı bilgilerini panoya mı kopyaladınız hemen panonuzu temizlediğinizden emin olamalısınız bunu yapmanın en kolay yolu ise pano geçmişi özelliğini kapatmaktır bunu bir tıkla yapabilmeniz için aşağıdaki scripti kullanabilirsiniz.

Vbs ile pano geçmişini aç

Script Pano geçmişiniz açıksa kapatmakta ve kapalı ise açmaktadır.

- Pano hafızasını kolayca temizleyelim Burada

- Sağ tuş Pano hafızasını temizleyelim Burada

- Hyper v de pano metnini yazdırma özelliği Burada

- Clipomatic (Pano yöneticisi) Burada

- Windows Kontrol ve diyalog yazılarını kopyalamak Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha