Web kamerası kullanımını yasaklayın


Web kamerası kullanımını yasaklayın
Gizlilik , Online dünyanın en önemli faktörlerinden biridir. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde salgın hastalık sebebi ile dersler bile Online yapılmakta ve öğretmenler öğrencilerine web kamerası

açtırmaktadırlar , eğitimin devamı açısından son derece gerekli olan bu yeni metod çocuklara daha o yaşta web kamerası üzerinden görüşmeyi öğretmekte ve bu öğrenciler derslerin olmadığı zamanlarda aynı yöntemle arkadaşları ile görüşmeler yapmaktadırlar gel gelelim işin birde diğer ve riskli tarafı mevcuttur, Anne babanın evde olmadığı zamanlar bu çocuklar internet üzerinden konuştukları suçlular tarafından kamera açmaları için kandırılabilirler veya işyerinde çalışanların web kamerası kullanımını yasaklamak istiyor olabilirsiniz sebep her ne olursa olsun bu tarz yasaklar gerekli olabilmektedir. Aşağıdaki makalemizde Web kamerası kullanımını yasaklamayı hem yerel grup ilkesi düzenleyicisi hemde registry üzerinden açıklayacağız.

Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile web kamerası kullanımını yasaklayın

1. Çalıştır penceresinden gpedit.msc komutunu verip Yerel Grup ilkesi düzenleyicisini açın

2. Ardından ; Bilgisayar Yapılandırması - Yönetim Şablonları - Windows Bileşenleri - Kamera kısmına gidip sağ tarafta bulunan "Kamera Kullanımına izin ver" kısmına tıklayıp açılan pencerede "Etkin" kısmını işaretleyip Uygula ve Tamam butonlarına tıklayın.

Gpedit.msc ile kamera kullanımını yasakla

Yerel Grup ilkesi düzenleyicisi Windowsun Home ve Single languge sürümlerinde bulunmadığından Bunun yerine Registry yöntemini kullanabilirsiniz.

Registry üzerinden web kamerası kullanımını yasaklayın

1. Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki anahtara gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Camera

2. Sağ taraftaki boşlukta "AllowCamera" isminde bir REG_DWORD değeri oluşturun son olarakta değer verisi olarak "0" değerinin atandığından emin olun.

Registry ile webcam kullanımını yasakla

İşlemler bukadar , eğer Registry ile uğraşmak yerine bir tıkla aynı işlemi yapmak isterseniz sayfa sonunda sizler için sunduğumuz Vbscript ten faydalanabilirsiniz. Script ilgili registry kaydını kontrol etmekte ve Web kamerasının kullanımı yasak ise izin vermekte , varsayılan ise yasaklamaktadır.

Vbscript ile kamera yasakla

Üstteki yöntemlerden herhangi biri kullanıldıktan sonra Ayarlar - Gizlilik - Kamera kısmına gittiğinizde üst tarafta kırmızı bir uyarı ile Bu ayarlardan bazıları gizlidir veya kuruluşunuz tarafından yönetilir ibaresi yeralacaktır.

Kamera ayarları kuruluşunuz tarafından yönetilir diyor

Web kamerasını açmaya kalktığınızda ise Web kamerasına bağlanılamıyor. Muhtemelen cihaz devre dışı bırakıldı veya şu anda kullanımda olabilir gibi bir hata mesajı verecek ve kamera kullanılamayacaktır.

- Uygulamaların kameranıza erişmesine izin vermeyin Burada

- Web kameranız açıldığında bildirim alın Burada

- Uygulamalar mikrofon ve Kameraya erişemesin Burada

- Web Kameranız ile Gözetlenmeyin (WebCam On-Off) Burada

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Web kameranız gizlice kullanılıyormu bulun Burada

- MSI CX61 Bluetooth ve kamera sorunlarına çözüm Burada

- Windows 10 gereksiz uygulamaları tekrar yüklemesin Burada

- Windows 10 web kamerası sorunu Burada

- Bir donanımı tek tıkla devre dışı bırakalım Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha