Yazıcı yazdırma sırası nasıl görüntülenir


Yazıcı yazdırma sırası nasıl görüntülenir
Yazıcılar dijital görüntü ve metinleri fiziksel kopyalara dönüştürerek çalışırlar. Bunu, dosyayı yazıcının anlayabileceği bir dile dönüştürmek için tasarlanmış bir sürücü veya özel yazılım kullanarak

yaparlar. Görüntü veya metin daha sonra bir dizi küçük nokta kullanılarak sayfada yeniden oluşturulur. Yazıcıya birden fazla işi ard arda yolladığınızda bunlar sıraya alınırlar, Yazıcı, yeterince hızlı olmadığı ve çok yüksek bir belleğe sahip olmadığı için yazdırdığınız şeyle ilgili tüm bilgileri bir kerede işleyemezler bu durum özellikle yazıcınız çok sayıda insanın aynı anda yazdırma yapabileceği bir ofise bağlıysa geçerlidir. Bu nedenle, yazıcının, belgelerin hangi sırayla yazdırılacağına karar vermesi (önce kimin tıkladığına bağlı olarak) ve yazdırılacak belgelerin listesini bir kerede göndermek yerine yavaş yavaş iletmesi için bir programa ihtiyacı vardır. Windows işletim sisteminde yerleşik olarak bir Biriktirici vardır.

Yazıcı spooler (biriktirici)

Yazdırma İşi Kuyruğu ; görüntüleme ve yazdırma işlerini yönetmek için kullanılır (başka bir işi yüklemeden önce bir işin bitmesini beklemeniz için). Yazdırma işleri önce oluşturulur ve ardından ana makineden yazdırma verileri alındığında Yazdırma İşi Kuyruğuna eklenir. Her yazdırma işinin varsayılan başlangıç ​​durumu "Kuyruklanıyor" (Sıraya alınıyor)... dur ve Ayrıntılar görünümü etkinleştirildiğinde Durum sütununun altında görüntülenir. Yazdır'ı tıklattıktan sonra yazıcılarda biriktiriciyle ilgili çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Yazıcıya gönderilen ve biriktirici tarafından yazdırma kuyruğuna eklenen bir belgeyle ilgili bir sorun varsa, kuyruktaki tüm yazdırma işlerinin arkasında durmasına neden olur.

Varsayılan Yazıcının yazdırma sırası nasıl görüntülenir

Eğer ayarlar uygulaması üzerinden herhangi bir yazıcı sırası görüntülenecekse ; Ayarar - Cihazlar - Yazıcılar ve Tarayıcılar kısmına gittikten sonra Yazdırma sırası görüntülenecek yazıcının üzerine tıklanır ve Sırayı aç butonu kullanılır.

yazıcı sırasını aç

Ayarlar uygulamasında yeralan Yazıcılar ve tarayıcılar ekranına daha kolay yoldan ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komut kullanılabilir.

ms-settings:printers

Böylece direkt olarak ilgili sayfa açılacaktır. Sırayı aç butonu bize aşağıdaki şekilde yazıcı kuyruğu penceresini açacaktır.

Yazıcı Kuyruğu sırası

Sisteminizde kurulu bütün yazıcılar aşağıdaki registry anahtarında saklanır.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Printers

Varsayılan yazıcı bilgisi ise aşağıdaki anahtarda saklanmaktdır.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows

Burada yeralan "Device" Anahtarına çift tıkladığınızda karşınıza Varsayılan Yazıcı isminin yeraldığı pencere gelecektir.

Vrsayılan yazıcı registry Kaydı

Yazdırma kuyruğunu açabilmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

rundll32.exe printui.dll,PrintUIEntry /o /n "Microsoft XPS Document Writer"

Komutta yeralan "Microsoft XPS Document Writer" yerine yazdırma kuyruğunu açtırmak istediğiniz yazıcı ismini kullanın. Eğer varsayılan yazıcının yazdırma kuyruğunu açtırmak isterseniz aşağıdaki linkte yeralan Scripti kullanabilirsiniz. Varsayılan yazıcınız hangisi ise onun yazdırma kuyruğunu açacaktır.

- Yazıcı yazdırma kuyruğunda biriken işleri temizleyin Burada

- Windowsta yazdırma kuyruğu nasıl temizlenir Burada

- Sağtuştaki yazdır özelliğini kaldıralım Burada

- Yazdırma korumalı PDF dosyaları nasıl yazdırılır Burada

- Yazıcı çıktısında Microsoft Word arkaplan rengi çıkmıyor Burada

- Windows 10 da Aygıtlar ve Yazıcılar kısayolu oluşturmak Burada

- Windows 10 kablosuz ağda Yazıcı paylaşımı Burada

- Bağlı olduğunuz ağda Bilgisayarınızı gizleyin Burada

- Windows 10 da dosya ve yazıcı paylaşımını kapatma Burada

- Bir metin belgesini kolayca pdf formatında kaydedin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for yavuz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha