Windowsta yazdırma kuyruğu nasıl temizlenir


Windowsta yazdırma kuyruğu nasıl temizlenir
Printer diye tabir ettiğimiz yazıcıların kullanım oranı gerek işyerleri için gerekse kişisel kullanıcılar için eskiye nazaran birhayli azaldı bunun sebebi ise artık faturaların ve yazışmaların internet üzerinden

email ekleri şeklinde yapılması ve bu sayede büyük tasarruf sağlanmasıdır.Geçenlerde telefonla arayan bir tanıdğım Aniden Yazıcının bozulduğunu ve hiçbir şekilde çıktı vermediğini söyledi , bu tür arızalar genellikle kağıdın sıkışması , Mürekkep veya toner azlığı gibi nedenlerle oluşurlar ve eğer anlık bir hata ise çoğu durumda Yazıcıyı kapatıp açmak sorunu çözebilir. Uzaktan bağlantı yazılımı ile bağlanıp baktığımda yazdırma kuyruğunun biriktiğini ve bu nedenle yazıcının hiçbir çıktıyı gerçekleştiremediğini farkettim eğer sizdede benzeri bir sorun varsa aşağıdaki adımları izleyip sorunu çözebilirsiniz.

Yazıcının (printer) Yazdırma Kuyruğu Nasıl Temizlenir

1. Yazdırma işlemleri belirli bir klasör içerisinde birikirler bu klasöre aşağıdaki komutu çalıştır penceresindeki boşluğa yazarak ulaşabilirsiniz.

%windir%\System32\spool\PRINTERS

Karşınıza bu klasöre erişim izniniz yok diyen bir pencere gelecektir devam diyerek geçebilirsiniz.

Yazdırma klasörüne erişim izni

Gel gelelim sistem , bu klasör içerisindeki dosyaları silmenize izin vermeyecektir bu sebepledirki öncelikle dosyaları kullanan servisi durdurmanız gerekir. Bunu birkaç farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

2. Çalıştır veya aramaya aşağıdaki komutu yazın

services.msc

Açılan Hizmetler ekranında "yazdırma biriktiricisi (Spooler) " hizmetini bulun ve üzerine çift tıklayıp açılan ekranda "Durdur" butonuna tıklayın ardından ilk maddedeki klasöre gidip içerisinde yeralan herşeyi silin.

Yazdırma biriktirici

3. Aynı işlemi Komut isteminden vereceğiniz bir komutla da yapabilirsiniz. Bunun için Yönetici yetkilerinde çalıştıracağınız Cmd de aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

net stop spooler

Bize aşağıdaki gibi bir ekran çıktısı verecektir. Komut ile yazdırma biriktiricisinin bağlı olduğu hizmeti durdurmuş olduk.

Yazdırma biriktiricisi hizmeti durduruluyor

İlk maddede verdiğimiz klasöre gidip içerisindeki herşeyi silebilirsiniz. Silme işleminden sonra durdurduğumuz hizmeti yeniden başlatmamız gerekmektedir bunu aşağıdaki komut ile yapabilirsiniz.

net start spooler

Komutu uyguladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü oluşacaktır.

Yazdırma biriktiricisi hizmeti başlatılıyor

Tüm bunlarla uğraşmak özellikle acemi kullanıcılar için birhayli güçtür bu sebepledirki Buradaki Portable uygulamayı kullanarak bir tıkla ilgili sorunu çözebilirsiniz , eğer kendim kodlarla ypamak istiyorum derseniz aşağıdaki kodları kullanarak oluşturacağınız bir bat dosyası ile işlemleri otomatikleştirebilirsiniz.

net stop spooler
del %systemroot%\system32\spool\PRINTERS\*.spl /s
del %systemroot%\system32\spool\PRINTERS\*.shd /s
net start spooler

Üstteki kodları nasıl kullanacağınızı bilemiyorusanız herzaman olduğu gibi sizler için bir script kodladık sayfa sonundaki linkten "printer_kuyruk_fix" dosyasını indirip zipten çıkartın ve "printer_kuyruk_fix.vbe" dosyasını çalıştırın. Script önce Yazdırma biriktirici hizmetini durduracak ardından yazdırma işlerinin biriktiği klasörün içindekileri silecek ve son olarak tekrar yazdırma biriktirici hizmetini (Spooler) çalıştıracaktır.

Yazıcı klasörü temizlendi

Üstte PRINTERS klasörünün içeriğinin temizlenmiş halini görüyorsunuz.

- Windows 10 da Aygıtlar ve Yazıcılar kısayolu oluşturmak Burada

- Windows 10 da dosya ve yazıcı paylaşımını kapatma Burada

- Windows 10 kablosuz ağda Yazıcı paylaşımı Burada

- Bir metin belgesini kolayca pdf formatında kaydedin Burada

- Yazdırma korumalı PDF dosyaları nasıl yazdırılır Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for cankusa
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for mahferer
  5. Avatar for yoyo kamil
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Ertuğrul polat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha