Numlock tuşu aniden çalışmaz oldu


Numlock çalışmıyor
Bugün bana ulaşan bir arkadaşım, laptopundaki Numlock tuşunun aniden bozulduğunu ve bu konuda ne yapabileceğini sordu , işi gereği Numlock un alt kısmında yeralan ve rakamlardan oluşan


kısmı , ki buna Numpad deniyor oldukça sık kullanmak zorunda , neyse harici bir klavye taktığından ilgili kısmın çalışıp çalışmadığını sorduğumda Hayır cevabını verdi işin ilginci aynı harici klavyeyi eski laptopuna taktığında çalışıyormuş , bu durumda birşey numlock'un çalışmasını engelliyor görünüyor ve bu herneyse harici klavye de takılsa farketmiyor.

numpad nedir

Eğer sizde de benzeri bir sorun varsa sisteminizi formatlamadan çözümü için aşağıda anlatacağımız yöntemi kullanabilirsiniz. Hemen küçük bir hatırlatma yapalım anlatılan yöntem Numlock tuşunun fiziksel olarak bozuk olmadığı durumlarda işe yarayacaktır.

Numlock tuşu çalışmıyor sorununa çözüm

Yaptığım kısa araştırmada buna sebep olan şeyin bir windows özelliği olduğunu farkettim , aynı durum hem Windows 11 hemde Windows 10 da var. Ayarlar - Erişilebilirlik - Fare kısmına gidin.

Erişilebilirlik fare seçenekleri

Aynı yere tek bir komutla ulaşmak çin çalıştırdan aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

ms-settings:easeofaccess-mouse

Burada yeralan "Fare Tuşları" Fare işaretçinizi hareket ettirmek için sayısal tuş takımını kullanın yazan yerin karşısındaki buton açık konumda ise bunu kapatın. Çünkü bu tuş açık olduğunda ne Laptopun dahili klavyesi nede harici olarak takılan klavyelerdeki Numpad kısmı kesinlikle çalışmıyor. Arkadaşta bu ayarı kontrol ettiğimde açık haldeydi ve kapatınca sorun çözüldü.

Fare işaretçisi için sayısal tuş takımı

Kendisi , böyle bir ayarı değiştirmediğini muhtemelen çocuklardan birinin yanlışlıkla bunu açık konuma getirdiğini belirtti, klavye ile fare olmadan bilgisayarı yönetmeye yarayan bu özellik Numpad kısmını devre dışı bıraktığı için böyle bir hatanın oluşabileceği çoğu kullanıcının aklına gelmeyecektir. Elbette bu satırları okuyan kişilerin aklına şaka amaçlı , arkadaşlarının bilgisayarında bu özelliği açıp Numlocku devre dışı bırakmak gelebilir , aman diyeyim şakanın dozu yerinde olsun 🙂
Deneme amaçlı Windows 10 da aynı ayarı bulup açık konuma getirdiğimde Aynı şekilde Numlock tuşunun devre dışı kaldığını ve bunun sonucu olarak ta Numpad ile işlem yapılamadığını farkettim.

- Açılışta Numlock devreye girmiyor Burada

- Klavyenizdeki tuşları düzenleyin (SharpKeys) Burada

- Windows açılışında bir klavye tuşu devreye girsin Burada

- Numlock Tuşu nasıl iptal edilir Burada

- Registry anahtarı ile açılışta program çalıştırın Burada

- Caps Lock tuşu nasıl iptal edilir Burada

- Caps Lock ve Num lock tuşlarına bastığımızda ses çıkarsın Burada

- Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın Burada

- Görev zamanlayıcı ile açılışta onaysız Program çalıştıralım Burada

- Windows 10 açılışta ses çıkarsın Burada

- Açılışta yüklenen ve windows a ait olmayan hizmetler Burada


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Merve
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Ahmet
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for drex
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for erol demir
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for mehmet altuntaş
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Merve

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha