Gölge Kopya (Shadow copy) servisini yönetin


Gölge Kopya (Shadow copy) servisini yönetin
Gölge kopya servisi (Shadow copy service); kullanıcının dosyalarını önceki bir sürüme geri yüklemesini sağlayan Windows'ta yerleşik bir araçtır. Özellik, bir dosyayı yanlışlıkla silerseniz veya istemediğiniz


değişiklikleri kaydederseniz çok yararlı olabilir. Örneğin, üzerinde çalıştığınız raporun tüm içeriğini yanlışlıkla sildiniz ve kaydettiniz, dosyayı o sabahki haline geri yüklemek için gölge kopya özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu konuda Dosya geçmişini açmak konulu makalemize gözatabilirsiniz - Burada

Shadow Copy Service (VSS), ilk olarak Windows Server 2003'te tanıtıldı , özelliğin gölge kopyaları oluşturmak ve depolamak için NTFS dosya sisteminden faydalanması gerekir. Shadow Copy Service (VSS) kullanıldığında Sabit diskinizde %30 a kadar bir yer kaplayabilir, bu nedenle ilgili özelliğin sisteminizde açık olup olmadığını ve eğer açık ise nekadar yer kapladığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Dosya geçmişiniz kapalımı bir komutla bulun

Çalıştır Penceresinden aşağıdaki komutu uygulayın.

explorer shell:::{F6B6E965-E9B2-444B-9286-10C9152EDBC5}

Karşınıza gelecek ekranda Dosya geçmişi özelliği Açıkmı - Kapalımı görebilirsiniz.

Dosya geçmişi özelliği kapalı

Shadow Copy Service (VSS) Açıkmı ve nekadar yer kaplıyor

Gölge kopya servisinin sisteminizde açık olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da Komut istemi dediğimiz Cmd yi Yönetici yetkilerinde çalıştırmak ve ardından aşağıdaki komutu uygulamaktır.

vssadmin list shadowstorage

Karşınıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir. Görüldüğü üzere bende SSD ye yazma yapmasın diye VSS kapalı.

VSS açıkmı kapalımı

Eğer mekanik HDD kullanıyorsanız ve yer darlığınız varsa  VSS nin HDD in sadece %10 unu kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yönetici komut isteminden aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir.

vssadmin list shadowstorage /for=c: /on=c: /maxsize=10%

VSS nin HDD in belirli bir GB ını kullanmasını istiyorsanız aşağıdaki komut işinize yarayacaktır.

vssadmin list shadowstorage /for=c: /on=c: /maxsize=20GB

Eğer sizde benim gibi SSD kullanıyorsanız Sistem geri yükleme ve Gölge kopya servisi (Shadow copy service)  özelliğini kapatabilirsiniz.Bunun için çalıştırdan aşağıdaki komutu verip

SystemPropertiesProtection

Açılan pencerede Tüm dizinler için Sistem korumasını kapatabilirsiniz.

Sistem Koruması kapalı

Depolanan gölge kopyalar , System Volume Information klasöründeki Windows biriminin kök klasöründe yerel olarak depolanır.

ShadowExplorer veya ShadowCopyView ile Gölge kopyaları görün

ShadowExplorer, gölge kopyalarda saklanan dosyaları keşfetmenizi sağlar. Bunlar, dosyalarınız da dahil olmak üzere, bir Sistem Geri Yükleme noktası sırasında oluşturulan sisteminizin kopyalarıdır. Windows'un Business, Ultimate ve Enterprise sürümleri bu gölge kopyalardaki dosyalara tek tek erişmenize izin verirken, Windows Home dahil diğer sürümler bunu desteklemez.

Shadow Explorer

Shadow Explorer adlı bu aracı kullanarak yanlışlıkla silinen fakat gölge kopyaları bulunan dosyaları kurtarabilirsiniz. Alternatif olarak Nirsoft'a ait ShadowCopyView adlı Yazılımı kullanabilirsiniz.

Shadow Copy View

- Windows sistem koruması açık mı kontrol edin Burada

- Kurtarma dizini (Recovery partition) oluşturalım Burada

13 Nisan 2011 Tarihli başlık güncellendi


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mehmet
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mehmet
  5. Avatar for Metin S
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for TRWE

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha