Microsoft Paint ile resmin boyutu nasıl düşürülür


Microsoft Paint ile resmi küçült
Bugün bana WhatsApp üzerinden ulaşan bir arkadaşım , Resmi bir daireye evrak yollaması gerektiğini gel gelelim tarattığı kimlik bilgileri ve dilekçe kağıdının boyutunun 10 Mb civarı olduğunu bu sebeple

resmi dairenin web sayfasının bunu kabul etmediğini söyleyerek yardım istedi, kendisine Ms Paint ile yeniden boyutlandırma yapabileceğini söylediğimde şaşırarak bu özelliği bilmediğini dile getirip nasıl yapabileceğini sordu, kabaca izah ettiğimde uygulamaya kalktı fakat Paint in boyutlandırmayıp hata verdiğini söyleyince Uzaktan bağlantı yazılımı ile bağlanıp halletmek zorunda kaldım.

Herkesin elinde Cep telefonu olduğundan Kimliktir, evraktır resimlerini çekip karşı tarafa yollayabiliyoruz gel gelelim iş bu resimlerin boyutlarını küçültmeye geldiğinde çoğu kişi internet üzerinden Bir resmin yeniden boyutlandırılması sorgusunu aratıp farklı yazılımlar indirmeye kalkıyor halbuki zaten herkesin sisteminde bulunan Microsoft Paint ile bir resmi kolayca boyutlandırabilirsiniz işte ayrıntılar.

Microsoft Paint

Microsoft Paint ile resmi yeniden boyutlandırın

Pek olası görünmesede eğer sisteminizde Microsoft Paint yok ise yazılımı Microsoft mağazasından (Store) edinebilirsiniz - Burada. Ardından çalıştır penceresine aşağıdaki kodu yapıştırıp Enter tuşuna basın

mspaint

1. Ms Paint uygulaması açıldığında sol üstte yeralan Dosya - Aç menüsünden Yeniden boyutlandıracağınız resmi seçin.

Ms Paint te resmi aç

2. Ardından Giriş sekmesine geçiş yapın ve burada yeralan "Yeniden boyutlandır" kısmını seçin.

3. Yeniden Boyutlandırma ölçütü olarak Pixel kısmını seçin ve yatay boşluğuna yeni resim boyutunu pixel cinsinden girin , pixel hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar şunu yapabilirler mesela yatay boyutu 1920 px olan resmi yarı yarıya küçülteceksek bu rakamın yarısını yani 960 px boyutu kullanabilirler ben 888 px seçtim.

Microsoft Paint ile yeniden boyutlandır

Tamam butonuna bastığınızda resim yeniden boyutlandırılacaktır. Sırada Kayıt türünü belirlemek var Eğer bir fotoğrafın boyutunu düşürüyorsanız JPEG veya JPG kullanabilirsiniz. Resmin transparanlığını muhafaza etmek istiyorsanız PNG kullanılması daha uygun olacaktır.

Paint te resmi farklı kaydet

İşlemler bukadar artık resmin Pikseli azaldığından boyutu da düşecektir mesela 10 Mb ise 1-2 Mb boyutuna düşeceğinden resmi daire web sitelerinden eklenti şeklinde yüklenebilir hale gelecektir. Bu anlatım tüm Windows sürümlerinde bulunan Microsoft Paint te geçerlidir.

- Paint Uygulamasını Microsoft mağazasından edinin Burada

- Windowsta Eski Fotoğraf Görüntüleyicisini kullanın Burada

- Windowsta Küçük resim önizlemesini kapatalım Burada

- Microsoft EDGE ile tam sayfa ekran görüntüsü alın Burada

- Sayfamızda .gif mi .jpg mi .png mi kullanalım Burada

- Mükerrer resimleri bulma yazılımı Burada

- Sağ tuştan Paint 3D ile düzenle seçeneğini kaldıralım Burada

- Webp formatı nedir nasıl dönüştürülür Burada

- Microsoft Mağaza uygulaması nasıl yasaklanır Burada

- Microsoft Mağaza uygulamasını bir komutla sıfırlayın Burada

- Mağaza Uygulamaları farklı konuma yüklensin Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ugurburak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TRWE_2012
  5. Avatar for ThinkLess
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Büşra

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha