Başlat menüsü Tüm uygulamalar nasıl gruplanır


Başlat menüsü Tüm uygulamalarda grup oluştur
Windows 11 birçok yenilik ile birlikte geldi , görsel olarak kullanıcıların çoğu tarafından sevilen yeni işletim sistemi kullanıcı alışkanlıklarının değişmesine de sebebiyet verecek gibi duruyor,mesela eski windows


sürümlerinde yeralan görev çubuğundaki gruplama özelliği şimdilik Windows 11 de kullanılamıyor,Bunun yerine başlat menüsü üzerine yoğunlaşılmış , halbuki görev çubuğundan sık kullanılan uygulamalara erişim çok daha kolay ve pratik idi. Eğer başlat menüsü üzerindeki sabitlenmiş uygulamaları yada önerilen uygulamaları kullanıyorsanız Başlat menüsünde yeralan Tüm uygulamalar altındaki İkonları gruplayabilirsiniz böylece listenin aşağıya doğru uzamasının önüne geçmiş olursunuz. Aşağıda örnek bir gruplama gösterilmiştir.

Başlat tüm uygulamaları grupla

Başlat , Tüm uygulamalar kısmındaki ikonlar nasıl gruplanır

1. Resimdeki gruplamayı gerçekleştirmek için Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına birlikte basın ve ardından açılacak olan çalıştır penceresinden aşağıdaki kodlardan birini uygulayın.

%UserProfile%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs
%SystemDrive%\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs

İlk komut ile Oluşturacağınız gruplama sadece mevcut Kullanıcıyı kapsarken ikinci komut ile oluşturulacak gruplama tüm kullanıcılara etki edecektir.

2. Açılan klasör içerisinde herhangi bir yere sağ tıklayıp yeni - klasör deyip bir klasör oluşturun , ismine de alfabede öncelikli olan bir ismi yazın , mesela örneğimizde ben "00_Sordum" ismini tercih ettim.

Grup klasörü oluştur

3. Son olarak bu klasör içerisine farklı yerlerde kullandığınız kısayolları ekleyin. Bu işlemden sonra eklenen kısayollardan bazıları görünmüyor ise ilgili kısayollar zaten başlat menüsündedir bu sebeple görünmüyor olabilir bu durumda ilgili ikonu başlat menüsünden silmeyi deneyin veya cache yi temizleyin. Eklenen ikonlar başlat menüsünde de Önerilenler kısmı altında yeralacaktır.

Başlat Önerilenler

Üstteki resimde Tüm Uygulamalar kısmına tıkladığınızda İlk resimdeki gruplamanın yeraldığı yer açılacaktır. Aslında başlat menüsünden program çalıştırmak tamamen kullanıcı alışkanlığına bağlı birşey ben Windows 10 da olsun Windows 11 de olsun masaüstünü tercih eden biriyim , bunun sebebi fazladan birkaç tık kullanmanın gün içinde saniye bile olsa yol açacağı zaman kaybının haftalar aylar geçtikçe korkunç boyutlara ulaşacak olmasıdır , lakin elbetteki tercih meselesidir.

- Başlat menüsü Önerilenler listesi nasıl kapatılır Burada

- Windows 10 da cihaz arama geçmişi nasıl kapatılır Burada

- Tanılama veri görüntüleyicisi nasıl kullanılır Burada

- Zamanlanmış görevlerdeki Microsoft casuslarını engelleyin Burada

- Windowsun Teşhis ve izleme Servisini kapatın Burada

- Windows 10 da güvenlik ve gizlilik ayarlarını bir tıkla yapın Burada

- Windows 10 da kişisel verilerinizi koruma araçları Burada

- Windows 10 un sizi Gözetlemesini engelleyin Burada

- İlkbahar güncellemesinde kişisel veri güvenliği Burada

- Nvidia Grafik kartı sürücüsünü casus yazılımsız kuralım Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for TRWE_2012
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Murat
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Merve

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha