Easy Php de port 80 yok ve servere bağlanmıyor


Easy Php de port 80 yok
Laptopumda TPM bulunmadığından, Windows 11 kurulumunu TPM siz yaptım gel gelelim Microsoft birkaç güncelleme çıkarttı ve nedense hiçbirini kuramadım, ne Online nede Microsoft katalog üzerinden


Offline kurulum paketleri kurulmadı ve hata verdi bu sebeple Orjinal Windows 11 ISO suna en son güncellemeyi entegre edip Temiz bir format atmak zorunda kaldım. Herneyse , gerekli Programları kurduktan sonra sıra geldi EasyPhp ye , bildiğiniz üzere bu yazılım kendi bilgisayarınızda Server kurmanıza ve WordPress gibi içerik sistemlerini çalıştırmanıza olanak sağlıyor. EasyPhp yi çalıştırdığımda bir türlü siteye bağlanmadı ve Bu siteye ulaşılamıyor hatası verdi.

Easy Php de bu siteye ulaşılamıyor

Eğer sizdede benzeri bir hata varsa nasıl çözeceğinizi aşağıdaki yazıda açıklamaya çalıştım.

EasyPhp de 127.0.0.1 Bağlanmayı red etti hatası

1. Üstteki resimdeki hatayı alırsanız ilk yapmanız gereken şey ; saatin yanında yeralan Easy Php ikonuna sağ tıklayıp Open Dahboard demektir.

EasyPhp dashboard

2. Açılan ekranda HTTP Server kısmının altında ismi Server settings olan bir dişli çark vardır buraya tıklayın , amacımız Port numarasını değiştirip Apache serverin tekrar bağlantısını sağlamak, lakin burada çok ilginç bir durum var HTTP server port numarası olan 80 listede yeralmıyor.

Easy Php port 80 yok

Böylesi bir durumda port 80 i muhtemelen başka bir program veya sistemin kendisi kullanıyordur. Bunu anlamak için Easy Php ye sağ tıklayıp Tools - Open port Contoller kısmını seçin. Currports isimli Nirsoft a ait bir yazılım açılacak ve Port 80 in hangi yazılım yada sistem bileşeni tarafından kullanıldığını bize gösterecektir.

Easy php port 80 kayıp

Resimde de görüldüğü üzere Windows un kendisi port 80 i kullanmaktadır. Bu sebeple Apache server port 80 i kullanamıyor. Anlamı sisteminizde bir Web Sunucusunu çalışıyor ve bunu durdurmadan da EasyPhp deki Apache server port 80 i kullanamayacak, durdurmak için Komut istemi dediğimiz Cmd yi yönetici yetkilerinde açalım ve aşağıdaki komutu verelim.

NET stop HTTP

Komut bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir. Bu İşleme devam etmek istiyormusunuz sorusuna E (Evet) cevabını verin yani E harfine basıp ardından Enter e tıklayın.

HTTP serveri durdur

Artık Port 80 in kullanılmıyor olması gerekir. üstteki ilk iki maddede anlatılanları tekrarladığınızda artık aşağı açılır menüde port 80 in yeraldığını göreceksiniz.

Easy php de port 80 seçimi

Eğer sisteminizi yeniden başlattığınızda aynı sorun devam ediyorsa çalıştıra services.msc yazıp varsa Word Wide Web yayımlama hizmeti (W3SVC) ve Web Dağıtım Aracısı Hizmeti (MsDepSvc) yi bulursanız bunları durdurmak sureti ile de port 80 in kullanımını engellemeyi deneyebilirsiniz.

w3svc hizmetini durdur

Eskiden Skype port 80 i işgal ederdi şimdide haberimiz olmadan yeni kurulmuş Windows 11 de HTTP server çalışıyor cidden tuhaf.

- Easy Phph de alınan bu siteye ulaşılamıyor hatası - Burada

- Easy php son sürüm kurulum ve ayarları Burada

- EasyPHP de Php sürümü nasıl güncellenir Burada

- EasyPHP de dosya indirme başarısız hatası çözümü Burada

- EasyPHP de veritabanını onaralım Burada

- Veri tabanında InnoDB mi MyISAM mı kullanılmalıdır Burada

- WordPress te databank (Veritabanı) temizligi Burada

- SSH bağlantısı ile dosya yedekleme Burada

- Windows ta derinlemesine temizlik yapalım Burada

- Büyük boyutlu veritabanı yükleme yöntemleri Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kaan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for İsa Erdoğan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha