Windows 11 de eski not defterini kullanın


Windows 11 de beyaz Notepad kullan
Windows 11 varsayılan olarak UWP dediğimiz modern not defteri ile birlikte gelir , yeni not defteri ; renkli emojileri, karanlık modu, RichEdit düzenleme geliştirmelerini, eşleşen parantezleri ve parantezler

arasında geçiş yapmak için Ctrl+ } kısayolunu , çok düzeyli geri almayı , sürükle ve bırak özelliğini ve otomatik URL algılamayı destekler. Gel gelelim nedense arayüzü alışık olduğumuz klasik not defteri gibi beyaz değil gridir. Hangi akla hizmet Paint arayüzünü ve not defteri arayüzlerini gri yaparlar aklım almıyor. Sırf bu yüzden Modern not defteri uygulamasını kullanmıyorum. Sizde benim gibi düşünenlerdenseniz gelin klasik beyaz arayüzlü not defterine nasıl geri dönülür birlikte görelim.

Windows 11'de Eski Klasik (beyaz arayüzlü) Not Defterini geri yükleyin

Varsayılan not defteri UWP dediğimiz Modern mağaza uygulaması olduğundan öncelikle onu kaldırmamız gerekir. Bunun farklı yöntemleri mevcuttur mesela aramaya not defteri yazın ve çıkan ikonuna sağ tıklayıp Uygulama ayarları kısmını seçin ve Yeni açılacak pencerede Kaldır butonunu kullanın. Diğer bir yöntem ise çalıştır kutusuna aşağıdaki kodu yapıştırın.

ms-settings:appsfeatures

Enter tuşuna bastığınızda karşınıza Yüklü uygulamalar sayfası gelecektir. Sol üstte bulunan arama boşluğuna Not Defteri yazın, alt kısımda bulduğu uygulamaları listeleyecektir. Not Defteri nin karşısında bulunan üç noktaya tıklayın ve aşağı açılan menüden Kaldır kısmını seçin.

Yüklü uygulamalar Not defteri

Bu uygulama ve onunla ilgili bilgiler kaldırılacak penceresinde yeralan kaldır butonuna tıklayıp uygulamayı kaldırın.

Not defterini kaldır

Bu işlemden sonra herhangi bir metin belgesini açarsanız Not defterinin yeni bir sürümü var uyarısı göreceksiniz çarpıdan bu uyarıyı kapatın.

Not defteri Yenü sürümü

Gel gelelim eski Not defterine döndükten sonra masaüstüne sağ tıklayıp Yeni - metin belgesi oluşturmaya kalktığınızda bu seçeneğin eksik olduunu göreceksiniz bu hatayı gidermek için sayfa sonunda sizlere sunduğumuz "Fix.reg" isimli registry kaydını indirip çalıştırmanız gerekecektir, sonrasında sağ tuşunuza yeni - metin belgesi seçeneği gelecektir.

- Not defteri uygulamasında siyah temaya nasıl geçilir Burada

- Not defteri ayarlarını yedekleyin Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sezer Tahmaz
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Sezer Tahmaz
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha