Not defteri ayarlarını yedekleyin


Not defteri ayarlarını yedekleyin
Not defteri (Notepad) , Windows ile birlikte gelen bir metin editörüdür, sadece temel özellikleri olmasına rağmen birçok kullanıcı ek bir yazılıma ihtiyaç duymaz, hatta alışveriş notlarını,unutmaması gereken

olayları not defterine yazıp hatırlayacağı bir isimle bilgisayarının sabit diskinde saklar, Windows 10 ile birlikte microsoft uzunca bir süredir yenilemediği Not defterine de el attı ve bazı yeni özellikler ekledi. Benim not defterimde en sık kullandığım özelliklerden birtanesi Bul ve değiştir veya Değiştir özelliğidir.

Mesela Local host dediğimiz yerel serverde hazırladığım bir konunun bütün URL leri 127.0.0.1 ile başlayacaktır. Benim tüm yazıyı Local host tan sitenin bulunduğu servere taşırken bu URL yi sordum.net olarak değiştirmem gerekir. Bunun içinde yayımlayacağım yazıyı not defterine yapıştırıp klavyemdeki Ctrl + H klavye tuş kombinasyonunu kullanırım.

Not defterinde Ctrl + H özelliği

Üstteki resimde görüldüğü üzere "Aranan" ve "Yeni değer" kısımları benim en son kullandığım değiştir kombinasyonunu hatırlamaktadır. Tümünü değiştir dediğim anda Aranan değeri gördüğü yerde Yeni değer ile değiştirecektir. Gel gelelim eğer ben Not defterinde değiştir ekranını kullanarak en son X gördüğün yeri Y yap deseydim bu durumda Aranan değer X ve Yeni değer de Y olarak kalacaktı çünkü sadece en son kullanılan sorguyu hatırlıyor.

Not defterinin Aranan ve Yeni değer sorgularını saklayalım

Bizler Ctrl + H ile açılan değiştir ekranına Aranan ve yeni değerleri girdiğimiz anda her ikiside Registryde aşağıdaki anahtar altında saklanmaktadır.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Notepad

Bu anahtara gidip sağ taraftaki "searchString" (Aranan değer) ve "replaceString" (Yeni değer) kısımlarına baktığımızda Ctrl + H ekranındaki değerlerin burada yeraldığını görürüz.

Registry de Ctrl + H değerleri

Peki ama aranan değer ve yeni değer boşluklarındaki veriler sık sık değişiyorsa yani sürekli Ctrl + H tuş kombinasyonu ile birşeyler yapıyorsanız ve en çok kullandığınız bul ve değiştir sorgusunu saklamak istiyorsanız ne yapacaksınız ? işlem basit :

1. Notepad anahtarını sağ tıklayıp Ver diyelim ve bu anahtarı komple yedekleyelim.

Registry anahtarını ver

2. Ardından Ctrl + H ekranındaki Aranan ve yeni değer kısımları değiştiğinde , Not defterini kapatıp bu yedeklenen registry kaydını çalıştırın. ve not defterini açıp Ctrl+H tuş kombinasyonunu kullanın , bu şekilde sık kullandığınız dilediğiniz sayıda Aranan ve yeni değer sorgularını kaydedip ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. İlgili anahtarı bir tıkla yedeklemek için sayfa sonundaki scriptten faydalanabilirsiniz , Script çalıştırıldığında Not defterine ait tüm ayarları saklayan registry anahtarını masaüstüne yedeklemektedir.

Vbs ile Not defteri ayarlarını yedekleyin

Artık Not defterine Ait Yazı tipi, font ayarları Ctrl + H sorgunuz ... gibi şeyler bozulduğunda Not defterini kapatıp bu yedeklediğiniz registry anahtarına çift tıklayın ve not defterini tekrar çalıştırın, tüm Not defteri ayarlarınızın geri geldiğini göreceksiniz.

- Android için not defteri uygulaması Burada

- Windows 10 Not defteri yeni özellikleri Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada

- Sağ tuşa Not defteri ile aç ekleyin Burada

- Txt dosyaları Not defteri yerine Notepad++ ile açılsın Burada

- Notepad plus ile Büyük harfleri küçük harfe dönüştür Burada

- Notepad ++ (Plus) arayüz dili nasıl değiştirilir Burada

- Notepad Plus ile MD5 ve SHA256 değerleri nasıl bulunur Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ada

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha