Geri Bildirim Merkezi Nasıl kapatılır yada Kaldırılır


Geri Bildirim Merkezi Nasıl kapatılır yada Kaldırılır
Windows 11 ve 10 da Kullanıcılar , öneri, hata raporları ve diğer bilgileri Microsofta iletebilsinler diye Geri Bildirim Merkezi uygulaması bulunmaktadır. Microsoft, kendisine gelen bu bildirimleri ; işletim


sistemini optimize etmek ve hizmetlerini iyileştirmek için kullanır. Eğer Windowsu kullanırken beğenmediğiniz veya sizi rahatsız eden özellik veya durumlar olursa bunu microsofta bildirebilirsiniz. Bazı kullanıcılar Geri bildirim merkezini yanlışlıkla açtıklarını ve bundan rahatsız olduklarını belirtmektedirler sizde bu veya benzeri bir sebepten Geri bildirim merkezini yasaklamak veya kaldırmak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz adımları uygulayabilirsiniz.

Geri bildirim merkezi nasıl yasaklanır

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanılarak Geri Bildirimleri yasaklayabilirsiniz bunun için ; Bilgisayar Yapılandırması - Yönetim Şablonları - Windows Bileşenleri - Veri Toplama ve Önizleme Yapıları kısmına gidip Geri bildirim bildirimlerini gösterme ayarını aktif etmeniz yeterlidir. Gel gelelim Windowsun Home ve single language sürümlerinde Gpedit.msc (yerel Grup ilkesi Düzenleyicisi) bulunmadığından en pratik yöntem Registry üzerinden bunu yapmaktrır .

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DataCollection

2. Sağ taraftaki boş alana sağ tıklayın ve Yeni - DWORD (32-bit) Değeri oluşturun , isim olarak ta "DoNotShowFeedbackNotifications" deyin.

3. Ardından, üzerine çift tıklayın ve Değer verisini aşağıdakilerden biri olarak ayarlayın.

0 = Geri Bildirimleri Etkinleştir.
1 = Geri Bildirimleri Devre Dışı Bırak.

Geri bildirim merkezi registry anahtarı

Değişiklikleri uygulamak için Dosya gezginini veya bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Geri Bildirim Merkezi Nasıl Kaldırılır

Eğer Kullanmıyorsanız Geri bildirim merkezini kaldırabilirsiniz, bunu da iki farklı şekilde yapabilirsiniz lakin Microsoft bir sonraki güncellemede bu özelliği tekrar ekleyebilir.

Ayarlar - uygulamalar - Yüklü uygulamalar kısmına gidin ve üst kısımdaki boşluğa "Geri bildirim" yazın Bulduğu uygulamanın sağında yeralan üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden Kaldır kısmına dokunun.

Geri bildirim merkezi nasıl kaldırılır

Kaldırma işlemini bir Powershell komutu ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Powershelli yönetici yetkilerinde çalıştırdıktan sonra aşağıdaki kodu uygulayın.

GET-APPXPACKAGE *FEEDBACK* | REMOVE-APPXPACKAGE

karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve ilgili uygulama kaldırılacaktır.

Geri bildirim merkezini Powershell ile kaldır

Dilerseniz üstteki registry ve Powershell ile Geri bildirim merkezlerinin kaldırma yöntemlerinin otomatikleştirimiş hallerini sayfa sonundaki vbscript lerde bulabilir ve bir tıkla bunları uygulayabilirsiniz.

- Başlangıca program eklendiğinde bildirim alın Burada

- Windowsta 11 ve 10 da bildirimler nasıl kapatılır Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for dost
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kerim

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha