Windows 11 Görev çubuğunu üste veya yana taşıyın


Windows 11 de görev çubuğu konumunu değiştir
Herzaman olduğu gibi microsoft kullanıcı isteklerine kulaklarını tıkadı ve Windows 11 in son güncellemeleri ile Görev çubuğunun pozisyonunu değiştirmek imkansız hale getirildi , bu tür bir tasarım


giderek ben ne istersem okadarı ile yetinmek zorundasın tarzı efendi - köle mizaçlı sadist kişilik bozukluğu yansımasına doğru sürüklenmektedir. Birileri muhtemelen bilerek , kullanıcıya sunulan seçenekleri teker teker kaldırmaya kararlı görünüyor. Geçenlerde Youtube kanalımızda yorum yazan bir takipçimiz yıllardır Görev çubuğunu Üstte kulanmaya alıştığını ve bu seçeneğin engellenmesinden son derece rahatsız olduğunu yazıp çözüm için ne yapabileceğini sormuştu. Bu çözüm umarım benzeri sorunu olanlara yardımcı olur.

Windows 11 de Görev çubuğu pozisyonunu kolayca değiştirin

Hatırlarsanız eski makalelerimizden birinde bir Registry ayarı ile görev çubuğunun pozisyonunu değiştiriyorduk - Burada , fakat artık bu ayar yeni sürümlerde çalışmıyor. Kullanıcıya bırakılan tek seçenek Görev çubuğunu ortaya veya sola hizalamak, bunun için Ayarlar - Kişiselleştirme - Görev çubuğu kısmına gidip Burada yeralan Görev çubuğu davranışları kısmından değişiklik yapmanız gerekiyor.

Görev çubuğunu hizala

Görev çubuğunun pozisyonunu değiştirmek için (sola , sağa veya üste almak) ExplorerPatcher isimli Bir uygulamadan faydalanacağız, gelelim adımlarına :

1. Sayfa sonunda yeralan anasayfa linkindenuygulamayı indirin

2. Çift tıklayıp kurduktan sonra görev çubuğunda beliren dişli çarka tıklayın ve yukarıya doğru açılan menüden Özellikler kısmını seçin.

Görev çubuğu özellikleri

3. Yeni açılacak olan pencerede en üstte Taskbar style kısmında yeralan aşağı açılır menüde Windows 10 kısmının seçili olup olmadığını kontrol edin, değilse seçin ve sol alt köşede yeralan "Restart File Explorer" kısmına tıklayıp dosya gezginini yeniden başlatın.

Görev çubuğu stili

İşlemler bukadar artık Görev çubuğu Windows 10 stiline döndüğü için tutup sürükleyerek sola , sağa veya yukarıya taşıyabilirsiniz. Eğer taşıma işlemi gerçekleşmiyorsa Görev çubuğuna sağ tıklayıp kilitleme özelliği açık ise tiki kaldırın. Eğer hem Windows 11 görev çubuğu kullanayım hemde konum değişsin istiyorsanız şimdilik böyle birşey şimdilik mümkün değil.

Windows 11 Görev çubuğunu üste al

Gelelim eski ayarlarınıza nasıl geri dönebileceğinize ; Program kaldır veya değiştir kısmına gidip burada yeralan ExplorerPatcher i sağ tıklayıp kaldır demeniz yeterlidir.

Explorer Patcher nasıl kaldırılır

Program gittikçe daha stabil hale gelsede henüz bazı küçük hatalara sebebiyet verebilir. Lakin şu anda Windows 11 Görev çubuğunun konumunu değiştirmek için en iyi yazılım diyebilirim.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha