Windows 11 de Görev Çubuğunu En Üste Taşıyın


Windows 11 de Görev Çubuğunu En Üste Taşıyın
Bugüne kadarki bütün windows sürümlerinde kullanıcılar eğer kilitli değilse Görev çubuğu konumunu sola, sağa veya üste alabiliyorlardı gel gelelim microsoftun kullanıcıların en sevdiği özellikleri bozma gibi


kötü bir huyu var. Windows 11 önizleme sürümünde (Artık BETA oldu) bu özellik kaldırılmış yani görev çubuğunun konumu değişmiyor, oysaki görev çubuğunu sola veya sağa almak, daha verimli bir masaüstü alan kullanımı sağlayabilir mesela Çoğu Uygulama Tüm Yatay Alanı Kaplamaz , örneğin Microsoft Word u açarsanız sağ ve solunda geniş boşluklar olduğunu göreceksiniz eğer görev çubuğunu sağa veya sola alırsanız masaüstünde fazladan alan kazanmış olursunuz. Microsoft görev çubuğu konum değişikliğini kısıtlayarak tüm bu olası avantajlardan kullanıcıları mahrum bıraktı umarım nihai sürümde bu hatasından vazgeçer.

Windows 11 de görev çubuğunu üste kısma alın

Kayıt defterinde bir değişiklik yaparak Görev çubuğunu en üste alabilirsiniz bunun için yapılması gerekenleri aşağıda maddeler halinde sıraladık ;

1. Klavyenizdeki Wndows + R tuşlarına basıp Çalıştır penceresini açın ve ardından boşluğa aşağıdaki kodu yapıştırıp Enter tuşunu kullanın.

Regedit

Kayıt defteri düzenleyici açılacaktır. Adres çubuğuna aşağıdaki kodu yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StuckRects3

2. Bu anahtar üzerinde işlem yapmadan önce bir yedek almanızı öneririm bunu da "StuckRects3" anahtarına sağ tıklayıp ver diyerek yapabilirsiniz ardından sağ tarafta yeralan settings anahtarına çift tıklayıp açın ve aşağıda mavi ile işaretlenmiş olan 03 değerini DEL klavye tuşuna basıp silin ve bunun yerine 01 değerini girin.

Windows 11 Registryde grev çubuğu konum ayarı

NOT: Bu değeri 02 yaparsanız Görev çubuğunu sağa alacaktır fakat sonrasında Dosya gezgini düzgün çalışmadığıdan işlem yapmak imkansız hale gelmektedir bu sebeple denemenizi önermem.

Ayarların etkili olabilmesi için Dosya gezginini yeniden başlatmanız gerekir bunun için ise klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına bastıktan sonra açılacak olan Görev yöneticisi penceresinde işlemler sekmesinde Windows (Dosya) gezginini bulup üzerine tıklayın ve sağ alttaki Yeniden başlat butonunu kullanın.

Windows 11 de dosya gezginini yeniden başlat

Tüm bunlarla uğraşmak yerine sayfa sonunda sizler için kodladığımız scriptleri kullanarak bir tıkla Çubuğu üste alabilirsiniz. Bunun için dosyayı indirip zipten çıkarttıktan sonra "Gorevcubugu_Uste.vbe" dosyasını kullanmanız yeterlidir. Görev çubuğu üst kısma konumlandırılacak uyarısında Tamam butonunu kullanmanız yeterlidir.

Windows 11 görev çubuğu konumunu değiştir

Ardından eski yerine geri almak için ise "Gorevcubugu_Varsayilan.vbe" dosyasını kullanmanız gerekir. Umarım Nihai sürümde Sola veya sağa alma seçenekleri de düzgün çalışır çünkü bazı kullanıcılar bu şekilde kullanıyor.

- Windows 11 de görev çubuğu otomatik gizlensin Burada

- Açılmayan Windowstan güncellemeleri kaldırın Burada

- Windows 11 de görev çubuğu simgelerini sola alın Burada

- TPM bulunmayan bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur Burada

- Güvenlik Platform Modülü (TPM) varmı kontrol edin Burada

- Windows Önyükleme (Boot) hatası veriyor Burada

- Windows 11 Türkçe sürümü nasıl indirilir Burada

- Bilgisayarım Windows 11 i kaldırırmı Burada

- Win Toolkit ile Windows güncellemelerini entegre edin Burada

- Windowsta yüklü güncelleştirmeleri görüntülemek Burada


9 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha