VLC de Müzik veya videonun bir kısmını sürekli oynat


VLC ile medyanin sadece bir bölümünü sürekli oynat
VLC medya oynatıcısı hem bir video oynatıcısı hemde mükemmel bir müzik çalardır. Geçenlerde youtube kanalımızda bir takipçimiz VLC medya player ile müzik klasörünü dinlediğini ama çok sevdiği bir parçaya

rastlayınca bunu defalarca nasıl dinleyebileceğini sormuştu. Yani istenen şey ; müzik klasörü içerisinden rastgele veya sıralı Mp3 ler çalarken diyelimki "Sting - Shape of my Heart" isimli parça başladı , bittiğinde diğer parçaya geçmeyip tekrar bu parçayı çalsın.

Hatırlayacağınız üzere önceki makalelerimizden birinde VLC playeri müzik çalar olarak nasıl kullanabiliriz in cevabını vermiştik . Kısaca hatırlayacak olursak tek yapmamız gereken şey VLC player e bir kısayol oluşturmak ve bu kısayola sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra yeni açılacak olan kısayol sekmesindeki hedef kısmının sonuna Müzik klasörümüzün yolunu yapıştırıp uygula ve Tamam demekti- Burada

VLC aynı müzik parçasını tekrar tekrar çalsın

Üstteki şekilde VLC yi müzik çalar olarak kullanırken dip kısımda en sağda yeralan üç buton önemlidir. Bunlardan Soldaki Oynatma listesini açar veya kapatır.

VLC oynatma listesini aç kapat

Butona tıkladığınızda tüm listeyi görebilir ve bunlardan dilediğinizi kolayca dinleyebilirsiniz. Aşağıda bu buton kulanıldığında Vlc medya playerin arayüzünü görüyorsunuz.

VLC Oynatma listesi görünümü

Beğendiğimiz müziği sürekli çaldırtacak buton ise sağ üçlüden ortancasıdır. Lakin bu butona birkez tıklamak yeterli olmaz, iki kez tıkladığınızda butonun ortasında , sanıyorum romen rakamı ile bir (I) yazıyor ve bunun anlamı , şarkı bittiğinde yeniden başlayacak ve sürekli aynı şarkıyı dinleyeceksiniz.

VLC sürekli aynı medyayı oynatsın

Müziğin veya videonun belirli bir kısmını Tekrar tekrar oynatın

Üstte bir müzik parçasının sürekli çalınması açıklandı peki ama bir müzik parçasının sadece belirli bir bölümünün , mesela bir nakaratının çalınması veya Bir filimdeki belirli bir sahnenin sürekli oynatılması sağlanabilirmi derseniz evet bu da mümkündür , aşağıdaki adımları izleyip şarkının belirli bir yerini veya videonun belirli bir sahnesini sürekli bir döngüye alabilirsiniz.

1. VLC playerde üst menüde yeralan Görünüm - Gelişmiş denetimler kısmına tıklayın.

VLC gelişmiş denetimler

2. Ardından Filimde beğendiğiniz sahne başlarken veya müziğin sevdiğiniz nakaratı başlarken A-B harflerinin bulunduğu butona bir kez tıklayın.

VLC medya başlangıç yeri

Böylece A noktasından B noktasına kadar olan bölümün oynatılması için A noktasını belirlemiş oldunuz. Ardından sevdiğiniz kısım tamamlanınca tekrar aynı butona basın ve böylece B noktasını belirleyin (Döngü bitişi).

VLC medya bitiş yeri

Artık bir filim izliyorsanız sürekli olarak A - B noktaları arasındaki bölüm oynayacak veya bir müzik dinliyorsanız seçtiğiniz bölüm çalacaktır.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha