Chrome android sürümünde Yazı boyutunu büyütme


Android chromede yazı boyutunu arttırmak
Görme kusurları özellikle orta yaşlarda başlamasına rağmen her yaşta karşılaşılabilen bir sorundur , cep telefonu gibi ekranı küçük cihazlarda birşeyler okurken özellikle yakını görme ile ilgili sorunu olanlar

zorlanabilirler. Android telefonun menülerindeki yazıları nasıl büyütebileceğimizi daha önceki makalelerimizden birinde açıklamıştık gel gelelim iş sadece telefon menülerindeki yazıları büyütmekle bitmiyor. Mesela çoğunluk akıllı telefonlarını internette sörf etmek için kullanıyor. İnternette web sayfalarını dolaşırken mecburen bir tarayıcı kullanıyoruz bunlardan en popüleride Google chrome, internette bir web sayfasını açtığınızda eğer yazı büyüklüğü size küçük geliyorsa telefon ayarlarını kurcalamadan direkt tarayıcı üzerinden okunabilirliği arttırmak mümkün gelin nasıl yapılacağını hep birlikte görelim.

Android telefondaki Google chromede Metin ölçekleme ayarı

1. Akıllı telefonunuzla herhangi bir web sayfasını açın , ben örnek olması açısından sordum.net sayfasını açtım.yazıları büyütmek için sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden ayarlar kısmını seçin açılan sayfada erişilebilirlik kısmına tıklayın.

Android chromede ayarlar

2. Yeni açılan sayfada Erişilebilirlik sayfası altında yeralan Metin ölçekleme skalasını sağa doğru kaydırarak rahat okuyabileceğiniz bir büyüklüğe getirin

Android Chrome metin ölçekleme

İşlem bukadar artık herhangi bir web sayfasını açtığınızda yazılarını çok daha rahat bir şekilde okuyabildiğinizi farkedeceksiniz.

Chromede yazı boyutu

Eğer metin ölçekleme ayarını eski haline getirmek istiyorsanız tekrar aynı yerden Metin ölçekleme skalasını %100 konumuna getirmeniz yeterlidir. Elbetteki yazıları büyüttüğümüzde ekrana çok daha az yazı sığacaktır fakat özellikle Yakını görme kusuru olanlar veya yaşlılar için bu ayarın yapılması bazen zorunluluk olabilmektedir. Yapılan bu ayarın telefonun diğer menülerini etkilemeyeceğini hatırlatmak isterim , Telefon menülerindeki yazıları büyütmek için sayfa sonundaki linklerde yeralan "Android telefonlarda yazı boyutunu değiştirelim" başlığına gözatmanızı öneririm. Üstteki yöntemin iyi tarafı herhangi bir ek yazılıma gerek olmaması ve yerleşik bir fonksiyon ile yazı boyutunun kişinin net görebileceği seviyeyi kendisinin ayarlayabilmesidir. Google chrome Android telefonlarda genellikle yerleşik olarak geldiği için ayar hemen hemen tüm android sürümlerinde geçerlidir. eğer sizde böyle bir ayar yoksa Chromenizin güncel olduğundan emin olunuz.

- Android telefonlarda yazı boyutunu değiştirelim Burada

- Android telefonlarda simge boyutu nasıl değiştirilir Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada

- Windows 10 da Yazı Tipi Boyutunu Değiştirelim Burada

- Windows 10 da yazı büyüklüğünü kolayca değiştirelim Burada

- Windows 10 da sistem font büyüklüğünü değiştirelim Burada

- DPI ölçekleme ayarını bir tıkla değiştirelim Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Melike enver

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha