Bir Programı kolayca zamanlanmış görevlere ekleyin


Zamanlanmış görev yazılımı freebyte task scheduler
Çoğu yazılımın Cmd parametre desteği vardır gel gelelim çok azında zamanlanmış görevlere yazılımın belirli Tarih veya saatlerde çalışması için görev ekleyen bir özellik bulunur,bunun bir sebebi ise program


parametreleri ile kullanıcının dilediği zamanlanmış görevi oluşturabilmesidir. Geçenlerde Israrla Net Disabler isimli yazılımımıza Bu özelliğin eklenmesini isteyen bir takipçimize bu durumu izah etmeye çalışsak ta net olarak izah edemediğimizi anladığımızdan. Parametre desteği olan bir yazılımı zamanlanmış görevler yardımı ile kullanıcının istediği tarih , gün veya saate nasıl çalıştırılabileceğini açıklayacağız.

Freebyte Task scheduler yazılımı ile kolayca zamanlanmış görev oluşturun

Geliştirilmesi uzun zaman önce bırakılmış olan bu uygulama yeni Windows sürümlerinde halen sorunsuz olarak çalışmaktadır.

1. Sayfa sonundaki İndirme linkinden dosyayı edinin ve zipten çıkarttıktan sonra Sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın (Bu kısmı ÖNEMLİ) , karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

freebyte task scheduler arayüzü

2. Artı butonu ile Yeni zamanlanmış görev ekranını açın ve görevin nezaman çalışacağını belirleyin mesela ;

- Once At date (Sadece senenin belirli bir tarihinde mi çalışsın)

- Daily (Hergün mü çalışsın)

- Weekly (Haftalık mı çalışsın)

Amacımız Net Disabler yazılımı ile hergün saadece belirli saatler arasında internetin olması diğer saatlerde internetin kapatılması. O nedenle Weekly kısmını seçip haftanın her gününe tik atıyoruz.

internet hergün hangi saatlerde kesilsin belirle

Task Name (Göreve bir isim verelim) NOInternet , dedim

Program Location (Programın yeri) kısmından Net disabler yazılımını seçtim.

Program parameters kısmına da bir boşluk bırakıp /D yazdık.

Net Disabler Parametre desteği

Aynı şekilde internetin hangi saatler arasında aktif olmasını istiyorsak bu seferde bir görev daha oluşturup parametre yerine bir boşluk bırakıp /E yazmamız gerekiyor. ben ayarı aşağıdaki şekilde yaptım.

Hergün internetin aktif olma saatini belirleyin

Artık yazılım arayüzünde iki adet girdimiz oluştu. Biri her gün internetin hangi saatler arasında kesileceğini belirliyor , diğeri ise internetin hangi saatler arasında aktif olacağını belirliyor. Yazılımın sol dip kısımda yeralan butonlardan soldan ikincisi zamanlanmış görevi silmek için , soldan üçüncüsü görevi düzenlemek için ve en sağdaki ise görevi seçip çalıştırmak içindir.

Freebyte task scheduler görevleri

Freebyte Task scheduler ile parametre desteği verilmiş herhangi bir yazılımı zamanlanmış görevlere ekleyip bu parametre ile çalıştırabilirsiniz.

- Tüm zamanlanmış görevleri birarada görelim Burada

- Zamanlanmış bir göreve kısayol oluşturalım Burada

- Zamanlanmış bir görevi yedekleme - Geri yükleme Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Enver

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha