Windows kurulumunda Bitlocker i devre dışı bırakın


Windows kurulumunda Bitlocker i kapat
Windows 11 sürüm 24H2 ile Bitlocker şifrelemesi varsayılan olarak açık halde gelmektedir bu durum Home sürümleri için de geçerli. Microsoft , Modern Standby/HSTI ve DMA bağlantı noktaları için kontrolleri


kaldırdığından , Windows un temiz bir yüklemesi sırasında Bitlocker şifrelemesi artık daha fazla cihazda otomatik olarak etkinleştirilecek.

Kullanıcılar, Windows'un sabit diskleri otomatik olarak şifrelediğinin farkında bile olmayabilir fakat daha sonra işletim sistemini yeniden yüklemeleri gerekirse ve BitLocker kurtarma anahtarı kaydedilmemişse, tüm kullanıcı verileri kaybolacaktır. Windows tüm sürücüleri değil de yalnızca sistem sürücüsünü (C:) şifreleseydi bu durum bu kadar kritik olmazdı. Durum ne yazıkki sadece bununka sınırlı değil.

BitLocker şifrelemesi, %45 e kadar ulaşan miktarlarda yavaşlığa sebep olabilmektedir. Bunun nedeni ise ; okuma ve yazma işlemleri sırasında Windows un sürekli olarak verileri şifrelemesi ve şifrelerini çözmesi işlemidir. Bu durum, PCIe Gen4 NVMe gibi ultra hızlı SSD'ler kullanıldığında bile ortaya çıkabilmektedir. Eğer Bilgisayarınızın Bitlocker şifreleme özelliği açıksa bunu ; Başlat - Ayarlar - Gizlilik ve güvenlik - Cihaz şifreleme - BitLocker sürücü şifrelemesi kısmından kapatabilirsiniz. Ayrıca Bakınız.

Ayarlardan Bitlocker i kapat

Windows Kurulumu sırasında Bitlocker Sürücü Şifrelemesini Kapatın

Windows'u kurarken Bitlocker şifrelemesini devre dışı bırakmak için kurulum ekranında dil seçim kısmı geldiğinde klavyenizdeki Shift + F10 klavye tuşlarına aynı anda basın.

Windows kurulum ekranında Shift ve F10

Açılacak olan Komut istemi (Cmd) ekranında aşağıdaki kodu uygulayın.

reg add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\BitLocker /v PreventDeviceEncryption /d 1 /t REG_DWORD /f

Ardından "Exit" komutunu verip Cmd yi kapatın ve Windows'u her zamanki gibi yüklemeye devam edin böylece Windows, Sürücünüzü şifrelemeyecektir. Eğer bu şekilde uğraşmadan işlemleri otomatikleştirmek istiyorsanız , Rufusun son sürümünü indirip ISO dosyasını Parmak (Flash) belleğe yazdırırken "BitLocker otomatik cihaz şifrelemesini devre dışı bırakın" seçeneğine tik koyun.

Rusuf ta BitLocker otomatik cihaz şifrelemesini devre dışı bırakın

Eğer Bitlocker korumasını bir komutla devre dışı bırakmak istiyorsanız Buradaki makalemize gözatabilirsiniz.

- Kendinize özel Windows kurulum medyası oluşturun Burada

- Rufus ile Windows 11 kurulum kısıtlamalarını kaldırın Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Zeki
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Polat
  5. Avatar for TRWE_2012
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Burak

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha