Firefox son açtığınız sayfaları hatırlasın


Firefox açıldığında önceki oturumu geri yüklesin
Tarayıcılarda , kapatmadan önce açık olan sekmeleri kaydedip tarayıcıyı açtığınızda tekrar geri yükleme özelliği bulunur , bu bazı durumlarda oldukça faydalıdır , mesela bir araştırma yapıyorsunuz ve


onlarca sekmeniz açık , aniden elektrik kesilmesinde masaüstü Bilgisayardaki herşey kapanacaktır bu konuda Firefoxta bir ayar olmasına rağmen oda kapalı olabilir. Laptoplarda pil gücüne geçiş yapılacağından birkaç saat kadar daha sekmeleri kaybetmezssiniz. Herhangi bir kesinti yaşanmasa bile internet üzerinde devam eden işlerde son açık web sayfalarının , tarayıcıyı açtığınızda otomatik olarak açılması kolaylık sağlayacaktır.

Firefox tarayıcısını açın ardından sağ üst köşedeki Izgara menüye tıklayın ve aşağı açılır menüden Ayarlar kısmını seçin , yeni açılan ekranda Başlangıç kelimesi altında Önceki pencereleri ve Sekmeleri aç kutucuğunda tik varsa bunun anlamı firefox kapanırken kaç sekme açık ise , bir sonraki açılışta aynı sekmeleri geri yükleyecektir.

Fiefox önceki oturumu geri yüklesin

Firefox Önceki Oturumu geri yüklemesin

Son derece kullanışlı olan Önceki Oturumu geri yükleme özelliği , ortak kullanılan bilgisayarlarda sorunlara sebep olabilmektedir. Mesela Tek bir hesap altında firefox tarayıcısını birden fazla aile bireyi kullanıyorsa firefox açıldığında son kullanıcının kapatmadan önceki tüm sekmeleri yeniden açılacağından , hangi sitelerde gezindiği bir sonraki kullanıcı tarafından görülebilecektir. Bu kardeşler arasında veya Çocuk ile ebeveyn arasında sıkıntılara sebep olabilir. Bu özelliği kapatmak için ya üstte açıklanan Ayarlar a gidin veya tarayıcı Adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp Enter tuşuna basın.

about:preferences

Açılan sayfadaki Önceki Pencereleri ve Sekmeleri aç tikini kaldırın. Herhangi bir sebeple son sekmeleriniz geri yüklenmez ise bu durumda tarayıcı geçmişine başvurabilirsiniz. Firefox tarayıcısını açın ve sağ üst köşedeki ızgara menüye dokunun , ardından Geçmiş kısmını seçin Yeni açılacak menüde Firefox tarayıcısı üzerinden ziyaret ettiğiniz birçok siteyi bu listede bulacaksınız.

firefox geçmiş

Kişisel veri gizliliği sebebi ile Varsayılan olarak etkin halde gelen , kilitlenme kurtarma özelliğini de devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Bu, beklenmeyen bir kapatma veya yazılım çökmesinden sonra Firefox açıldığında önceki bir oturumun geri yüklenmesini önleyecektir bunun için sırası ile Firefox adres satırına aşağıdaki komutları verin.

about:config
browser.sessionstore.resume_from_crash

İlk komuttan sonra çıkacak uyarıya Riski kabul ederek devam et deyin. Ardından açılan boşluğa ikinci komutu girin ve bulduğu sonuç üzerine çift tıklayıp Değeri FALSE ye çevirin.

Tarayıcı çökerse oturumu geri yükle

Üstteki ayarlardan sonra sizden sonra Firefox kullanmaya başlayan kişi sizin kapatırken dalgınlıkla açık bıraktığınız sekmeleri göremeyecektir.

- Firefox yavaş çalışıyor sorununa çözüm Burada

- Firefoxta Donanım ivmelenmesi ayarını kapatma Burada

- Firefox otomatik olarak güncellemesin Burada

- Firefox şifre ve favorilerinizi bir tıkla yedekleyin Burada

- Firefox ta About config ayarlarını yasaklayalım Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada

- Firefox ta favoriler menüsü hemen kapanmasın Burada

14 Ağustos 2011 Tarihli başlık güncellendi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarık
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Merve S.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha