Google Chrome de istenmeyen Zoom nasıl engellenir


Google Chrome de istenmeyen Zoom nasıl engellenir
Google chromeyi uzun süredir kullanıyorum gel gelelim son zamanlarda başıma ilginç bir olay geldi. Gözlerimde yakını görmede sorun olduğundan , yazı okurken veya bilgisayar başındayken 2 numara gözlük

kullanmak durumundayım , lakin dışarda gezerken falan gözlük takmam. herneyse birgün yine bilgisayar başındayken chromede yazıların normalden küçük olduğunu farkettim , ilk anda bir anlam veremesemde aklıma Google chromenin zoom (yakınlaştırma - uzaklaştırma) özelliği geldi ve kontrol ettiğimde gerçektende Zoom oranının %100 değil %80 olduğunu farkettim. Son zamanlarda klavyemdeki Ctrl tuşunu çokça kullanır olduğumdan mıdır nedir faremdeki orta tekerleği geri hareket ettirmiş olmalıyım ve bu oran bozulmuş.

Google chrome zoom

Ardından Bu yakınlaştırma veya uzaklaştırma özelliğini kapatmanın bir ayarı varmı diye araştırdım lakin işe yarar birşey bulamadım, birkaç eklenti olmasına rağmen kullanımlarını sevemedim.

Google chromede Yakınlaştırma ayarı nasıl sıfırlanır

Kazara Zoom seviyesini değiştirdinizsse iki farklı şekilde bu ayarı sıfırlayabilirsiniz.

1. Klavyenizdeki Ctrl tuşuna basıp fare tekerleğini ileriye veya geriye doğru kaydırarak varsayılan yakınlaştırma seviyesine geri getirebilirsiniz.

2. Google chormede adres çubuğunun sağ tarafında yeralan büyüteç ikonuna tıklayın ve aşağı açılan pencerede sıfırla butonuna tıklayın.

Google chorme zoom sıfırla

Böylece Zoom seviyesi fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Google Chrome de Zoom (Yakınlaştırma - Uzaklaştırma) özelliği nasıl kapatılır

Klavyenizdeki Ctrl tuşu ile farenin orta tekerleğine kazara basmamak için en iyisi bu özelliği devre dışı bırakmaktır gel gelelim Gogle chrome hernedense bu konuda bir seçenek sunmaz bu sebeple aşağıdaki Autohotkey kodlarını kullanabilirsiniz. aşağıdaki kodlar exe haline getirildiğinde klavyedeki Ctrl tuşuna ve fare orta tekerleğine basılsa bile Google chromedeki yakınlaştırma özelliği çalışmayacaktır.

#IfWinActive ahk_class Chrome_WidgetWin_1
{
  ^WheelDown::return 
  ^WheelUp::return
  #MaxHotkeysPerInterval 1000
}

Üstteki kodlar ne yazıkki Excelde Zoom özelliğini devre dışı bırakmaya yardımcı olmayacaktır. Bu sebepledirki sizler için "No Mose Wheel Zoom" isimli Portable ve ücretsiz bir uygulama kodladık, yazılım Tüm tarayıcılarda Excelde ve Ctrl + Farenin tekerleği ile Zoom özelliği olan tüm yazılımlarda yakınlaştırma ve Uzaklaştırmayı iptal etmektedir.

No mouse wheel zoom yazılımı

Uygulamayı sayfa sonundaki indirme linkinden indirin ve sisteminize uygun olan sürümü çift tıklayıp çalıştırın. kendisini saatin yanındaki ikonların arasına atacaktır. buradaki ikonuna sağ tıklayıp özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

- Chrome android sürümünde Yazı boyutunu büyütme Burada

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Google Chrome reklam engelleyici ayarları Burada

- Google chrome android sürümünde karanlık tema Burada

- Chrome de yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada

- Google chromede dil nasıl değiştirilir Burada

- Chromede sekmeler için sessizlik ikonu Burada

- Chromede web sayfalarının sesini susturun Burada


5 Yorum Var
 1. Avatar for erol
 2. Avatar for Velociraptor
 3. Avatar for Hakan GÖKTÜRK
 4. Avatar for Velociraptor
 5. Avatar for Fuat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha