Android telefonda resim kalitesi bozuldu


Android telefonda resim kalitesi bozuldu
Akıllı telefonların belkide en işlevsel özelliklerinden biri yüksek çözünürlükte fotoğraf ve video çekimi yapabilmeleridir , boyutları sebebi ile kolayca taşınabildiklerinden her zaman


çekim yapmaya elverişlidirler buda anların ve anıların fotoğraf veya video karelerinde saklanmasını kolaylaştırmaktadır sanıyorumki birçok insan sırf bu yüzden akıllı telefonları tercih etmektedir. Eğer fotoğraf ve video kalitesinin eskisi gibi olmadığını resim ve videoların bulanıklaştığını netliklerini yitirdiklerini farkederseniz birkaç ayar ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Elbetteki aşağıda vereceğimiz ipuçları donanımsal bir arızanın olmadığı durumlarda geçerlidirler.

Akıllı Telefonun çektiği Fotoğraf ve videolar bulanık (net değil)

1. İlk olarak yapılması gereken şey Lens kirliliğini kontrol etmektir , biz farkında olmadan Kameranın lensi veya lensleri kirlenmiş olabilir ve buda direkt fotoğraf veya videoların net olmayan bir şekilde kaydına sebep oluyor olabilir. Hafif nemli temiz bir bez yardımı ile lensleri bastırmadan yüzey temizliği yapılabilir. Bu durum aynen gözlük camlarının kirlenmesi gibidir temizlenmeden netlik sağlanmayacaktır.

Android Kamerası

2. Kamera ayarlarını çocukların kurcalaması neticesi mesela dijital zoom aktif edilmiş olabilir ve buda fotoğrafların net çıkmamasına sebep olabilir bu nedenledirki Kamerayı fabrika ayarlarına döndürmek çoğu zaman ayar karmaşasına son vermekte ve bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyip kamera ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

a) Ayarlara dokunun ardından Uygulamalar ve Bildirimler kısmını seçin ve açılan ekrandaki listeden Kamera uygulamasını bulup üzerine tıklayın

Android Kamera uygulaması

b) Uygulama bilgileri kısmında yeralan "Durmaya zorla" butonuna tıklayın.

Uygulamayı durmaya zorla

Ardından bir önceki ekrana geçip "Depolama" kısmına dokunun , karşınıza "Önbelleği Temizle" ve "Depolama Alanını temizle" isminde iki buton çıkacaktır sırası ile bunlara dokunun , Depolama alanını temizle butonuna dokunduğunuzda "Bu uygulamanın Tüm verileri kalıcı olarak Temizlenecek. Bu veriler arasında tüm dosyalar , ayarlar, hesaplar , veritabanları vb. yeralıyor." şeklinde bir uyarı belirecektir buna tamam deyin.

Uygulama verilerini temizle

3. Kamera uygulamanızın güncel olup olmadığını kontrol edin değilse güncelleyin.Bunların dışında mesela Android sürümünüz yenilendiğinde böyle bir sorun oluştuysa cache dediğimiz telefon hafızasını temizlemeyi deneyebilirsiniz. Telefonu düşürme sebebiyle lenste oluşan donanımsal arızalar için sizin yapabileceğiniz pek fazla birşey yoktur tamir edilmesi gerekecektir.

- Android telefonlarda zaman ayarlı fotoğraf çekmek Burada

- Android telefonda Fotoğraf pro modu ayarı Burada

- Telefon ekranı kilitliyken fotoğraf çekin Burada

- Telefonda Fotoğraf çekerken resmi tam ortalayalım Burada

- Android te silinen fotoğrafı programsız kurtaralım Burada

- Telefondan bluetooth ile bilgisayara resim yollanmıyor Burada

- Android telefonda istediğiniz resmi duvar kağıdı yapın Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha