Windows Thumbs.db dosyaları nasıl silinir


Thumbs.db dosyaları nasıl silinir
Thumbs.db , Windows Gezgini (Dosya Gezgini) tarafından görüntü (jpeg, bmp, gif, tif, pdf, htmlWindows ...) ve video dosyalarını içeren tüm klasörlerde otomatik olarak oluşturulan gizli bir sistem dosyasıdır.Dosya


Gezgini, dizindeki görüntülerin küçük resimlerini oluşturur ve bunları thumbs.db dosyasına kaydeder. Bu dosya sayesinde, kullanıcı klasöre her göz attığında , Dosya gezgininin tekrar küçük resimler oluşturmasına gerek yoktur. Bu önbellekleme sayesinde küçük resim dosyalarını yüklemek ve görüntülemek için gereken süre büyük ölçüde azalır. Fakat , thumbs.db dosyası, özellikle paylaşılan ağ klasörlerinde kullanıldığında sistem yöneticileri ve kullanıcılar için bazı sorunlara sebep olabilir. Thumbs.db dosyasının boyutu, klasördeki görüntü dosyalarının sayısına bağlıdır.

Thumbs.db dosyası

Windows 11 ve 10'da thumbs.db , sadece paylaşılan ağ klasörleri için oluşturulur, yerel görüntü dizinleri için oluşturulmaz bunun yerine küçük resim önbelleği kullanıcı profilinde saklanır. Küçük resim önbelleğine erişmek için çalıştırdan aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz.

%LocalAppData%\Microsoft\Windows\Explorer

Karşınıza cache (Önbellek) dosyaları gelecektir. Windows 11 veya 10'unuz simgeleri veya küçük resimleri düzgün görüntülemiyorsa bu önbelleği sıfırlayabilirsiniz.

İkon bellek dosyaları

Dosya sunucusunda yeralan ağ klasöründeki görüntü dizinini kopyaladıktan/taşıdıktan hemen sonra, Windows'un dizini silmenize veya yeniden adlandırmanıza izin vermediğini fark edebilirsiniz. Bu klasörü ancak belirli bir süre (1-5 dakika) sonra yeniden adlandırabilir veya silebilirsiniz. Sorun microsoft tarafından KB2025703 te açıklanmıştır.

Thumbs.db dosyaları güvenle silinebilir fakat klasördeki dosyaların küçük önizlemelerini bir sonraki görüntüleyişinizde otomatik olarak yeniden oluşturulacaklardır bu nedenle en iyisi yeniden oluşturulmalarını engellemektir.

1. Thumbs.db dosyalarını topluca silin

Bu konuda Thumbs Remover isimli portable bir yazılımdan faydalanabilirsiniz. yazılımı anasayfasından indirip Yönetici olarak çalıştırın , karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Thumbs remover arayüzü

Öncelikle tarama yapılacak dizini belirleyin (1) , ardından Start butonuna tıklayın (2) ardından sileceğiniz Thumbs.db dosyalarından hangilerini sileceğinizi seçin veya "Delete All Files Found" butonuna tıklayın (3) ve ilgili dosyaları silin. Eğer belirli klasörlerdeki önbellek dosyalarını Powershell komutları ile silmek isterseniz cd\ komutu ile ilgili klasöre geçiş yapın ve ardından aşağıdaki komutları kullanın.

Get-ChildItem -Path . -Include Thumbs.db -Recurse -Name -Force | Remove-Item –Force –WhatIF
Get-ChildItem -Path . -Include Thumbs.db -Recurse -Name -Force | Remove-Item –Force

Üstteki komutlarla belirli bir sürücü veya bir ağ klasöründeki tüm Thumbs.db dosyalarını yinelemeli olarak silebilirsiniz.

1. Thumbs.db dosyalarının ağ klasörlerinde oluşmasını engelleyin

Aşağıdaki Registry kaydını kullanarak Ağ klasörlerinde "Thumbs.db" oluşumunu engelleyebilirsiniz. Aynı ayarı Yerel Grup ilkesi düzenleyicisi ile de yapabilirsiniz lakin Windowsun Home ve Single languge sürümlerinde bulunmadığından , tüm sürümlerde geçerli Registry yöntemini kullanmak çok daha pratiktir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\Explorer]
"DisableThumbsDBOnNetworkFolders"=dword:00000001

Registry kaydı uygulandığında aşağıdaki şekilde görünecektir.

Registry ile thumbs.db oluşumunu engelle

Dilerseniz Komut istemi dediğimiz CMD den verilecek bir komut ile de Üstteki registry kaydını uygulayabilirsiniz.

reg add "HKCU\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer" /v DisableThumbsDBOnNetworkFolders /d 0x1 /t REG_DWORD /f

Komutun uygulanmış halini aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Cmd komutu ile registry ilavesi

Silmek için ise Reg add yerine reg delete demeniz yeterlidir.

- Sağ tuş ile Pano hafızasını temizleyelim Burada

- Windowsta ikon önbelleği hafızasını arttıralım Burada

- İkon Önbelleğini (Cache) Temizleyelim Burada

- İkon Dll seti nasıl oluşturulur ve kullanılır Burada

- Bir yazılımın ikonunu kolayca alalım Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for shampuan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ege

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha