Google chrome ile resimden yazıları alın (OCR)


Google chrome ile resimden yazıları alın (OCR)
Google chromenin 126 sürümü ile birlikte yerleşik Pdf görüntüleyicisine "Extract text from PDF" PDF'den metin ayıklama (çıkartma) özelliği eklendi , özellik henüz tüm google chrome kullanıcılarında


bulunmuyor , chrome kullanıcılarının sadece %50 sine test amaçlı sunulmuş , PDF den metin ayıklama özelliğini kullanabilmek için Pdf yi Google chrome ile birlikte açıp sağ tuş menüsünü kullanmanız gerekiyor. Yeni özelliğin görme sorunları olan ve ekran okuyucu kullanan kişilerin PDF belgeleriyle çalışmasını kolaylaştırmasını bekliyor.

Aslında bu özellik yeni sayılmaz sadece mevcut bir özelliğin basitleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Aşağıdaki makalede Google chrome kullanarak PDF den veya herhangi bir resimden yazıları nasıl kopyalayabileceğinizi gösterme amacı taşımaktadır.

Google chrome tarayıcı ile pdf veya resimden yazıları kopyalayın

1. İşlemi gerçekleştirmek için ilgili resim veya Pdf belgesini sağ tıklayıp Google chrome ile birlikte aç demeniz gerekiyor. Eğer zaten varsayılan tarayıcınız ve Pdf okuyucunuz Google chrome ise bu durumda Pdf belgesine çift tıklamanız yeterlidir.

Google chrome ile aç

2. Resim veya Pdf belgesi chrome ile açıldıktan sonra sağ tıklayıp "Resmi Google ile ara" seçeneğini seçmeniz gerekir.

Resmi Google ile ara

3. Bir sonraki pencerede Metin kısmına tıkladıktan sonra , dipte yeralan "Tüm metni seç" kısmına tıklamanız gerekir.

Chrome tüm metni seç

4. Son işlem olarak "Metni Kopyala" derseniz , Metin panoya kopyalandı uyarısı çıkacak ve böylece resimdeki yazıların tamamı Panoya kopyalanmış olacaktır.

Chrome de metin panoya kopyalandı

Artık herhangi bir metin editörünü açıp yapıştır diyerek resimden veya pdf dosyasından kopyaladığınız yazıyı yapıştırıp kullanabilirsiniz. Ben Açılmayan bir HP masaüstü bilgisayarın verdiği hata resminden yazıları kopyalamak için üstteki adımları uyguladım.

Chrome ile OCR

Hatırlarsanız daha önceki makalelerimizin birinde , Ekran alıntısı aracı ile resimdeki yazıları kopyalama konusuna açıklık getirmiştik , ilaveten online birkaç web sitesi yardımı ile de aynı işlemi yapabilirsiniz. Bu her iki konuya ait ayrıntıları aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

- Ekran alıntısı aracı ile resimdeki yazıları kopyalayın Burada

- Resimdeki yazıları kolayca Metne dönüştürün Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Melike

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha