Simple run blocker ile yazılım yasaklayın


Simple run blocker
Ortak kullanılan bilgisayarlarda veya işyerlerinde bilgisayarlardaki belirli programların kullanılmamasını isteyebilirsiniz, mesela kardeşiniz sürekli belirli bir oyunu oynuyor ve derslerini ihmal

ediyorsa Oyunu sadece belirli günlerde oynamasına izin vermek diğer günler oyunun çalışmamasını sağlamak yada bilgisayardaki Server uygulamasını , Photoshopu ... sizden başka hiçkimsenin kullanmamasını isteyebilirsiniz. Yine küçük çocukları bilgisayar başına oturtuyorsanız onlara kısıtlı kullanıcı hesabı açsanız bile D dizininizde bulunan önemli belgeleri ve resimleri kazara silmelerini engellemek için bir yöntem arıyor da olabilirsiniz tüm bu ve benzeri işler için Hem ücretsiz hemde portable bir uygulama olan Simple Run Blocker den faydalanabilirsiniz.

Simple run blocker nasıl kullanılır

Yazılım oldukça sade bir arayüze sahiptir. Türkçe dil desteği de olduğundan kullanırken zorlanmayacaksınız. sayfa sonundaki linkten uygulamayı indirip çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Simple Run Blocker arayüzü

Sağ tarafta aşağı açılır bir menü göreceksiniz. Burada üç seçenek yeralır.

1. Sadece listedekiler çalışsın
2. Sadece listedekileri engelle
3. Engellemeyi Kapat

Eğer ilk seçenek olan "Sadece listedekiler çalışsın" kısmını seçer ve ilk butona tıklarsanız , listeye sürükle bırak yöntemi ile veya arayüzdeki artı butonu ile eklediğiniz yazılımlar dışındaki hiçbir uygulama çalışmayacaktır. Listeye eklediğiniz yazılımlar için aşağı açılır menüden bir seçim yaptıktan sonra ilk buton olan "Ayarları kaydet" butonuna tıklanması gerekir yoksa istenen eylem gerçekleşmeyecektir.

Sürükle bırak ile yasakla

Eğer ikinci seçeneği seçerseniz bu durumda listede yeralan Programlar yasaklanacak ve çalıştırılmaya kalkıldığında aşağıdaki gibi hata verecektir.

Program yasaklandı

Arayüzde Listelenmiş bloklu yazılımları tek tek yada toplu olarak silebilirsiniz bunun için en ideal yol klavye kısayollarını kullanmaktır:

Tab = Penceredeki nesneler (iconlar vs.) arası geçiş yapar.
Del = Listedeki seçili olanları siler
Ctrl + a = Listedekilerin hepsini seçer
Ctrl + v = Panoya kopyalanmış dosya listesini arayüze ekler
F1 = hakkında penceresini açar

Simple run blocker klavye kısayolları

Eğer dişli çark ikonuna tıklarsanız çeşitli seçeneklerin yeraldığı menü açılacaktır mesela yasaklılar listenizi dışa aktarabilir ve sonrada formattan sonra bu listeyi içe aktarabilirsiniz (Dışardan Liste al) , Yine burada yeralan "Mağaza uygulamasını engelle" özelliği ile Microsoft mağazasının çalışmasını engelleyebilirsiniz.Sürücü harflerini gizle kilitle kısmını seçerseniz yeni bir pencere açılacak ve burada yeralan bir sürücü harfini seçip ardından üst kısımdan a) Sürücüleri gizle b) Sürücüleri kilitle özelliklerinden birini işaretleyip "Değişiklikleri uygula" dediğinizde ilgili sürücüye erişim engellenecek veya sürücü gizlenecektir.

Simple run blocker ile sürücü gizleme - Engelleme

NOT: 23.04.2014 Tarihli üstteki yazı aradan geçen zamanda birçok yeni özellikler ilavesi sebebiyle son sürüm anlatımına güncellenmiştir.

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum.org
Boyut: 732 KB
Sistem: Windows XP ve üzeri bütün Windows sürümleri

- Windows 10 ayar sayfalarına erişimi engelleyin Burada

- Bir programın internete bağlanmasını engellemek Burada

- Email engelleme (Bloklama) Burada

- Windows güncellemelerini kolayca engelleyin Burada

- Duvar Kağıdını değiştirmeyi önleme Burada

- Skypede kişi engelleme veya engeli kaldırma Burada

- Web sayfalarındaki video reklamlarını engelleyin Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Microsoft Mağaza uygulaması nasıl yasaklanır Burada


18 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha