Hosts dosyası ile site yasaklama


Hosts dosyası ile site yasakla
DNS , alan adlarını IP adreslerine çevirir fakat Windowsta bunu geçersiz kılabilecek Hosts isminde bir dosya bulunur. HOSTS dosyasında yapılacak değişiklikler yalnızca bilgisayarınızı etkilediği için,bu

dosyayı ağınızdaki IP adreslerine özel URL'ler oluşturmak için veya belirli web sitelerini yeniden yönlendirmek yada bu sitelere erişimi engellemek için kullanabilirsiniz. Diyelimki çocuğunuz sürekli bir oyun sitesini ziyaret ediyor ve derslerini ihmal ediyor , işte bu gibi bir durumda bu siteyi hosts dosyası sayesinde hiçbir ek yazılıma gerek duymadan yasaklayabilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi Bu dosyada yapılacak değişiklikler belirli bir makinedeki bir alan adı için DNS yi geçersiz kılar bu sebepledirki Hosts dosyası windows tarafından korunur.

Windows Hosts dosyası ile bir siteye erişimi engelleyin

Windows hosts dosyası aşağıdaki konumda bulunur.

%WINDIR%\system32\drivers\etc

Hosts dosyasını Not defteri ile açıp düzenleyebilirsiniz gel gelelim kaydetmeye kalkarsanız sorunla karşılaşırsınız. Bu sebepledirki Hosts dosyasını yönetici yetkilerinde çalıştırılmış bir Not defteri ile düzenlemeniz gerekir bunun için ;

1. Aramaya Not defteri yazın ve çıkan ikonuna sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyin

Not defterini yönetici olarak çalıştır

2. Açılan Not Defteri arayüzünde üst menüde bulunan Dosya - Aç (1) kısmını kullanın

Not defteri ile hosts dosyası editle

Aç ekranında Tüm dosyalar seçili olsun (2) , Dosya adı kısmına Üstte paylaştığımız yolu yapıştırın (3) ve aç dedikten sonra Hosts dosyasını seçin (4) ve tekrar Aç butonunu kullanın. (5) Karşınıza hosts dosyası açılacaktır (Görümünü aşağıdaki gibi olmalı)

Hosts dosyası ile site yasakla

bu dosyanın en dip kısmına yasaklamak istediğiniz URL leri başlarında 127.0.0.1 olacak şekilde yazın , yani varsayalım sizin bilgisayarınızdan sordum.net e girilmesini istemiyorsunuz bu durumda Hosts dosyasının sonuna aşağıdakini yazmalısınız.

127.0.0.1 www.sordum.net 

Son olarak ta Not defterindeki Dosya - kaydet butonlarını kullanarak değişiklikleri kaydedin. Tüm bunlardan sonra tarayıcınızın önbelleğini temizleyip yasakladığınız web sayfasını ziyaret etmeye kalkarsanız aşağıdaki gibi Bu siteye Ulaşılamıyor uyarısı alırsınız ve web sayfasını görüntüleyemezssiniz.

Bu siteye ulaşılamıyor

Eğer bilgisayarınızda tüm siteleri görüntüleyip sadece bazı siteler açılmıyorsa ilk yapmanız gereken kontrol bu Hosts dosyasıdır ve dip kısmına eklenen URL ler bulursanız bunları silip dosyayı kaydettikten sonra ilgili sitelerin açıldığına şahit olursunuz.

Windows Hosts dosyası ile yasaklı siteyi görüntüleyin

Eskiden yasaklı sitelere giriş içinde bu Hosts dosyası kullanılıyordu, mesela Youtube yasaklı ise ve siz youtube yasağını aşacaksanız Who.is sitesindeki boşluğa youtube.com yazardınız ve Dns Records kısmından youtubenin IP lerini bulurdunuz sonrada bu ip leri , başlarında URL olacak şekilde Hosts dosyasına eklerdiniz. Nekadar çok IP eklerseniz okadar iyiydi. Elbette bir site IP si Komut istemi (Cmd) ekranından verilecek ping komutu ile de bulunabilir.

Hosts dosyası ile yasaklı siteye gir

Yasak aşmadaki bu yöntem telekomun ek tedbirler alması neticesi uzunca bir süredir işe yaramıyor diye biliyorum lakin ek bilgi olarak aklımızın bir köşesinde bulunsun. Eğer Hosts dosyası editleme işini bir yazılım ile kolayca gerçekleştirmek istiyorsanız Bluelife Hosts editör yazılımını Tavsiye ederim.

- Bluelife Hosts editör ile Hosts dosyanızı editleyin Burada

- URL Disabler ile Kolayca web sayfası engelleyin Burada

- Hosts dosyasını varsayılan hale getirin Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- Windows 10 da kolayca web sitesi engelleyin Burada

- Firefox ta dilediğiniz web sayfalarını engelleyin Burada

- Ping komutu nedir nasıl kullanılır Burada

- ERR_CONNECTION_RESET hatası ve çözümü Burada

- Windows Scripting Host ( WSH ) yi devre dışı bırakalım Burada

13 Şubat 2010 Tarihli başlık güncellendi


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha