Bir programı ekle kaldır listesinde Gizleyelim


Bir programı ekle kaldır listesinde Gizleyelim
Geçenlerde email yolu ile bizlerle iletişime geçen bir takipçimiz , yüklediği bir oyun programını kardeşinin sürekli program ekle kaldır listesinden kaldırdığını ve tekrar kurmak zorunda kaldığını


belirterek bir yazılımı Program ekle kaldır listesinde gizlemenin herhangi bir yöntemi olup olmadığını sordu. Böyle bir yöntem mevcuttur , Programların Uninstall dediğimiz kaldırma bilgilerinin tutulduğu registry kayıtlarına yapılacak küçük bir ilave registry kaydı ile uygulamaları Program ekle kaldır listesinden gizleyebiliyoruz. Elbetteki bu yöntem programın kaldırılmasını korumaya yönelik değildir çünkü masaüstündeki Program ikonuna sağ tıklayıp özellikler ardındanda Dosya konumunu aç dersek kurulu olduğu klasör açılacaktır, burada yeralan Uninstaller ine tıklandığında yazılım kaldırılabilecektir. Elbetteki Yazılımı sadece program ekle kaldırdan kaldırmasını bilen acemi kullanıcılar veya Çocuklara karşı kısıtlı da olsa bir koruma sağlayacaktır gelelim nasılına.

Yazılım Program ekle kaldır listesinde yeralmasın

Ben örnek olması açısında Winrar yazılımını Program ekle kaldır listesinde gizlemeye çalışacağım bunun için winrarın Uninsntall registry kayıtlarının yerini bulmamız gerekir.

Program ekle kaldır listesinde winrar

1.Bu kayıtlar genellikle aşağıdaki anahtarda yeralmaktadır

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Eğer yazılım kullanıcı izinleri altında kurulmuşsa bu durumda aşağıdaki anahtara bakmamız gerekir

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Yazılım 32 bit fakat işletim sistemimiz 64 bit ise bu durumda aşağıdaki anahtara bakmamız gerekir.

HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall 

2. İlgili anahtara gidelim (Genellikle ilk verdiğimiz anahtar) ve Program ekle kaldırda görünmesini istemediğimiz uygulamanın ismini bulalım. (Örneğimizde Winrar). WinRAR archiver anahtarını açalım ve içerisinde boş bir alana tıklayıp yeni - DWORD ( 32 Bit ) değeri diyelim ve isim olarak ta "SystemComponent" ismini verelim

Registry de program ekle kaldır

Ardından bu yeni değeri çift tıklayalım ve açılan boşluğun değer verisi kısmına "1" değerini verip (Onaltılık) Tamam butonuna tıklayalım. Aynı yerde yeralan display name anahtarının ismini silerek veya anahtarın kendisini silerek te aynı işlemi deneyebilirsiniz mesela Windows xp de bu şekilde program gizlenebiliyordu.

System components registry kaydı

Program ekle kaldır listesini tekrar açıp yenile ikonuna veya F5 e tıkladığımızda Winrarın program ekle kaldır listesinde artık görünmediğine şahit oluruz.

Winrarı ekle kaldırdan gizledik

Elbette yazılım aynı zamanda Windows 10 da yeralan uygulamalar ve özellikler listesinden de gizlenecektir. Elbette Program ekle kaldırı komple yasaklamak ta bir çözüm olabilir fakat bu durumda her seferinde bu özelliği tekrar açıp işlem yaptıktan sonra kapatmamız gerekecektir , Program ekle kaldır listesini komple yasaklamayı anlatım birde script paylaştığımız konuyu aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

NOT: Yöntem Uninstall (kaldırma) registry kayıtlarını bulduğunuz uygulamaların %99 unda işe yarayacaktır , ayrıca üstteki yöntem ; Windows 10 , Windows 8.1 ve Windows 8 de işe yaramakta olup muhtemelen windows vista ve xp de de çalışmaktadır.

- Program ekle kaldıra kısıtlama getirelim Burada

- Sağ tuşa program ekle kaldır Burada

- Boş Windows Özellikleri Listesi sorunu ve çözümü Burada

- Windows ta yüklü güncelleştirmeleri görüntülemek Burada

- Çalıştır kutusuna erişimi engelleyelim Burada

- Windows Media Player nasıl kaldırılır veya kurulur Burada


11 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha