Mkv dosyalarını bölmek (Kesmek)


MKv dosyaları nasıl bölünür
Belki izleyenleriniz vardır , Yürüyen ölüler diye bir tv serisi vardır , 2010 yılından beridir sezon sezon hepsini izlemeye karar verdim ilk sezonda pek bir sıkıntı çıkmadı görüntü kalitesi 720p ve Türkçe


seslendirme idi ve internetten bulabilmiştim , gel gelelim ikinci sezon bölümlerini istediğim kalitede bulamadığımdan bir arkadaşımdan aldım her bir bölüm yaklaşık 6 Gb civarı olduğundan bendeki 4 Gb lık parmak belleğe sığmıyordu , Mkv formatında olan bu video dosyalarını bölüp parmak belleğe o şekilde atmam icabediyordu (bunun için kendimce sebeplerim var) herneyse Mkv dosyalarını nasıl ortadan bölüp işimi halletiğimi bu yazıda açıklamaya çalışacağım ,

1. İhtiyacınız olan program mkv toolnixi Buradan yada sayfa sonundaki linkten indirin , Anasayfası ben portable sürümünü kullandım , zipten çıkartın ve Klasör içerisindeki mkvtoolnix-gui.exe yi çalıştırın.

mkvtoolnix gui arayüzü

2. Karşınıza yazılım arayüzü gelecektir. Sol üst sekmede Çoklayıcı (1) ve "Girdi" (2) sekmelerinin seçilmiş olduğundan emin olun. Ardından dip kısımda bulunan "Kaynak Dosyaları Ekle" (3) butonuna tıklayıp Bölmek istediğiniz ve Uzantısı MKV olan video dosyasını seçin.

Mkv Toolnix GUI de video seçimi

3. Çıktı (4) sekmesine geçiş yapın ve Bölme Kipi aşağı açılır menüsünden boyuta mı süreye göre mi bölmek istediğinizi seçin (ben süreye göre böleceğim) burada dikkat edilmesi gereken husus HH:MM:SS (Saat:Dakika:Saniye) formatıdır mesela bendeki filim Toplamda 2 saat ben ilk bölümü 55 dakika olsun istiyorum,bunun için aşağıdaki gibi bir ayar yaptım.

a) Bölme kipi - Çıktı süresinden sonra böl
b) Süre - 00:55:00 (ilk bölüm 55 dk lık olacak)
c) En fazla dosya sayısı : 2

MKV yi süreye göre böl

Sağ panelde Bölümler başlığı altında bulunan Dil Kısmında Türkçe seçilebiliyorsa seçebilirsiniz. Elbette Video dosyasını boyuta göre de bölebilirdik , bu durumda aşağıdaki şekilde ayar yapardık.

MKV dosyasını boyuta göre bölelim

Boyuta göre bölerken , mesela 1000M (1 GB lık bölümlere ayır demektir) , Eğer 630M deseydim (630 ar MB lık bölümlere ayıracaktı) , elbette burada şunu da dikkate almak gerek ; mesela süre verip böleceksek tam o saniyede bölmüyor , mesela 00:00:06 dersem yani altıncı saniyede bölmek istersem genelde 10 -15 inci saniyeden sonra bölüyor kısacası saniyelik hassasiyette bir bölme yapmak istiyorsanız pek işinize yaramayabilir , gerçi bu tarz bir bölümlemeyi de genelde pek kimse yapmaz. mkv dosyalarını elbetteki bölen başka yazılımlarda var fakat birçoğu ücretli , belkide ücretsizlerin arasında en çok kullanılanı mkvtoolnix in içerisindeki bir araç olan MkvmergeGUI dir.

- Avi - Mkv - Mp4 formatları Karşılaştırması Burada

- Bir filmin (mkv) istenmeyen ses dosyasını silmek Burada

- Bir filmin (mkv) istenmeyen ses dosyasını silmek Burada

- Filim boyutunu düşürmede en hızlı yöntem Burada

- Video dosyalarını kolayca bölelim - birleştirelim Burada

- Led TV de Netten indirilen Bluray ses dili seçimi Burada

- Video dosyalarını kolayca bölelim - birleştirelim Burada

- Hasarlı Videolarınızı Onarın Burada

15 Haziran 2015 Tarihli başlık güncellendi.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for eskiüye
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Deniz Hancı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha