wmiprvse.exe işlemciyi zorluyorsa


WMI Provider Host (WmiPrvSE.exe) yüksek işlemci kullanıyor
Bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmazken fanlarınızın hararetle çalıştığını farkeder ve Ctrl + Shift + Esc klavye tuş kombinasyonu ile görev yöneticisini açıp neler oluyor diye gözattığınızda WMI Provider Host

(WmiPrvSE.exe) ni aşırı işlemci yüzdesi kullandığını farkederseniz muhtemelen nedir bu WmiPrvSE.exe , yoksa bir zararlı mı diye aklınızdan geçmiştir. Bu makelemizde WmiPrvSE.exe nedir , neden yüksek işlemci kullanır ve çözümü konusuna odaklanacağız.

WMI Provider Host (WmiPrvSE.exe) yüksek işlemci kullanıyor

WMI Provider Host (WmiPrvSE.exe) nedir

WMI Provider Host (WmiPrvSE) , Windows Yönetim Araçları (WMI) olarak bilinen bileşenin bir parçasıdır ilk olarak XP için 25.10.2001 tarihinde yayınlandı ve ozamandan beridir birçok kullanıcıda yüksek işlemci kullanımı sorununa sebep oldu. Genelde Ağa bağlı bilgisayarlarda sistem yöneticilerinin ilgili bilgisayar hakkında bilgi almasına veya bilgisayarda bir sorun olduğunda bulmasına yardımcı olmak için kullanılır. Wmiprvse.exe, aşağıdaki konumda bulunur .

%systemroot%\System32\Wbem

Sizde farklı bir konumdaysa zararlı olma olasılığına karşı sisteminizi taratınız.

wmiprvse.exe

Windows Yönetim Araçları (WMI) , sisteminizdeki tüm uygulamaları yöneten ,yönetim hizmetlerinin düzgün çalışmasını sağlar ve uygulama veya sistem hatalarını işler, sistem yöneticileri , bilgisayarın her parçası hakkında bilgi bulmak veya ayarlamak için WMI ile iletişim kurabilirler.Özellikle ağa bağlı bilgisayarlarının yeraldığı şirketler için faydalı bir özelliktir. Sizde WMIC komutları ile sisteminizde işlem yapabilirsiniz mesela ağ bağlantılarından birini kapatabilirsiniz Burada

WMI Provider Host (WmiPrvSE.exe) Yüksek işlemci kullanıyor çözümü

İnternette bu konuda birçok yazı bulabilirsiniz fakat çoğu eski tarihlidir. Microsoftun yeni tarihli Buradaki makalesine bir gözattığımızda çözüm için neler yapılması gerektiği sıralanmıştır.

1. Sisteminizi bir Antivirüs ile taratın , Yüksek CPU kullanımı, muhtemelen başka bir uygulamanın WMI aracılığıyla veri talep ettiğine bir işarettir.

2. Yönetici komut istemini açıp aşağıdaki komutu çaılştırın

tasklist /m wmiperfclass.dll

Eğer çıktı olarak "WmiPrvSE.exe 2140 WmiPerfClass.dll" yi veriyorsa bunun PID numarasını kaydedip sonlandırın.

wmiprefclass.dll

Bu yüksek işlemci kullanımının genelde iki sebebi vardır.

a) Bir veya daha fazla işlem çok sayıda tanıtıcı kullanıyordur

b) Sistemde çalışan bir veya daha fazla işlem çok fazla bellek kullanıyordur

Bu her iki hata da Microsoft tarafından Mart 2020'de yayınlanan bir güncelleştirme ile kısmen de olsa giderildi , sisteminiz güncel değilse veya çok eski bir Windows sürümü ise güncellemeyi deneyin. Geçici çözüm olarak çok fazla sayıda tanıtıcı veya çok fazla bellek kullanan işlemi belirleyip yeniden başlatabilirsiniz çünkü İşlemde bellek sızıntısı veya tanıtıcı sızıntısı sorunu olabilir.

Sisteminizde Costly performans sayaçlarının etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmek için aşağıdaki Powershell kodunu yönetici yetkilerinde çalıştırılmış bir konsolda çalıştırın

(gwmi -query 'select * from meta_class').Name | ? { $_ -match "costly"}

Eğer Komut aşağıdaki gibi sonuçlar döndürürse, bu durum etkin olan Costly performans sayaçlarını gösterir.

Costly işlem sayaçları

Aşağıdaki registry kaydını uygulayıp sisteminiz yeniden başlatmak çözüm sağlayabilir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Wbem]
"Enable Costly Providers"=-

Güncel sistemlerde zaten üstteki registry kaydı bulunmadığından geçici çözüm olarak Yönetici yetkilerindeki bir Cmd den aşağıdaki komutları sırası ile de çalıştırabilirsiniz.

net stop iphlpsvc
net stop wscsvc
net stop Winmgmt
net start Winmgmt
net start wscsvc
net start iphlpsvc

Lakin Windows yeniden başladığında Tekrar işlemci kullanımı belirli aralıklarla artıyorsa kesin çözüm olarak güncel temiz bir sistem kurmanızda fayda olacaktır. Eğer Windows 7 gibi eski sistemlerden birine sahipseniz ve wmiprvse.exe yi silmek isterseniz Buradaki aracı kullanabilirsiniz (Şifresi : sordum) bazı yanlış uyarılar bulunmasına rağmen dosya temizdir. Windows 8.1 ve üzeri sistemlerde wmiprvse.exe yi silmeye kalkmamanızı tavsiye ederiz.

25 Aralık 2009 Tarihli başlık güncellendi


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kemal
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Serkan
  5. Avatar for erol

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha