Bir metin belgesi veya dosyadaki yinelenen değerleri silme


Excelde Yinelenen değerleri bul
Hemen hemen herkesin başına gelmiştir ; herhangi bir dosya içerisinde aylarca yıllarca kayıt tutarsınız sonrasında bu dosya içerisindeki kayıtların bazılarının iki defa veya daha fazla sayıda yeraldığını farkedersiniz

eğer kayıt sayısı 20-30 adet ise bunları not defterine yapıştırıp Ctrl + F ile çift (mükerrer) varmı diye tek tek kontrol edebilirsiniz hatta Notepad++ bu bağlamda işimizi çok daha fazla kolaylaştıracaktır , peki ya yüzlerce veya binlerce satırlık kayıtlardan söz ediyorsak ? bunların içerinde Mükerrer olanları tek tek bulup temizlemek işkenceden farksızdır , zaten aylarca uğraşı gerektirir ki bu da anlamsızdır bu yazımızda böylesi bir durumda Microsoft Office bileşenlerinden biri olan Excelden faydalanıp kolayca mükerrer veya tekrarlı kayıtları nasıl ortaya çıkartabiliriz bunu göreceğiz.

Elimizde belirli alt (sub) domainlerden oluşan bir liste olsun , biz örnek olarak böyle bir listeyi ele alacağız fakat listenin nelerden oluştuğunun bir önemi yok ayrıca liste bir word dosyasında olabilir , not defterinde veya farklı bir dosyada yeralabilir amacımız tekrarlı kayıtları bulup birden fazla olanları silmek , yani listemizde her kayıt sadece bir defa yeralabilir (Benzersiz)

Microsft Excel ile Tekrarlı (Çift veya mükerrer) kayıtları bulun

1. Listeyi kopyalayıp Özel yapıştır - Metin ksımını seçip Excele yapıştıralım.

tekrarlı kayıtları bulmada kolay yöntem

Üstteki listede mükerrer kayıtları belirtmek için birkaçtanesini kırmızı ile işaretledim , elbette örneğimiz anlaşılsın diye kolay bir liste ele alındı , sizde liste çok daha uzun va karmaşık kayıtları içerebilir.

2. Listedeki tüm kayıtları seçelim , bunu yapmanın belkide en kolay yolu ; Kaydın bulunduğu ilk hücreyi seçip sonrada Shift tuşuna basılı halde End tuşuna basıp (Aşağı , yukarı , sağa sola) ok tuşlarından birini kullanmaktır böylece tüm kayıtlar seçilmiş olacaktır (Aşağıdaki resim)

Excelde tüm kayıtlar seçildi

3. Sonrasında sağ üst tarafta yeralan "Koşullu biçimlendirme" butonuna tıklayalım - Aşağı açılır menüden "Hücre Kurallarını vurgula" kısmını seçip son olarak "Yinelenen değerler" kısmına tıklayalım.

Excelde Yinelenen değerler

Açılacak olan hücreleri biçimlendir kısmından tekrarlı (yinelenen veya mükerrer) değerlerin hangi renkle nasıl belirtilmesi gerektiğinin koşulunu belirleyebiliriz ben varsayılan olanı ellemiyorum ve bu ekranda sadece tamam diyorum , excel bana bulduğu mükerrer değerleri pembe ile işaretliyor

Şunu içeren hücreleri biçimlendir

4. Excel bana bütün yinelenen değerleri buldu iyi güzel ama ya bunların tekrarlı olanlarını silmek istersem tek tek mi sileceğim ? bu hiç pratik olmayacaktır hele hele elimizde onbinlerce kayıt varsa , burada yine yardımımıza Excelin "Yinelenenleri kaldır" özelliği koşmaktadır

a) Tüm kayıtlarımızı seçelim

b) Veri sekmesine geçelim ve burada yeralan "Yinelenenleri Kaldır" kısmına tıklayalım.

Excelde yinelenenleri kaldır

Otomatik olarak değerlerin bulunduğu sütun seçilecektir. Tamam butonuna tıklayın

Excel yinelenenler sütunu

Böylece Excel, otomatik olarak mükerrer , yinelenen yada tekrarlı diye tabir edilen kayıtları kaldıracaktır , bu özellik birçok durumda bize birhayli vakit kazandıracaktır.

4 Kasım 2016 Tarihli başlık güncellendi


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun Soner
  3. Avatar for murat ay
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Nur

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha