Telefonumuz Mobil verideyken güncelleme yapmasın


cep telefonu sadece kablosuz ağda güncellesin
Geçenlerde Mobil veri kotanız dolduğunda Uyarı alın diye bir başlığımız vardı oradaki ayarları yaptıktan sonra nete bağlandım herşey iyi güzel ama 5 dk internete bağlı kalmadım bile birde baktım benim kotanın nerdeyse

1/3 ü gitmiş , meğersem Cep telefonumu internete bağlar bağlamaz hemen güncellemeleri indirmeye başlamış mesela Google Playstore ve bazı uygulamalar kendini güncellemiş... Farketmesem zaten oldukça düşük olan ücretsiz internet kotamı bitirecekler , Bir arkadaşımızn uyarısı üzerine biraz kurcalayınca cep telefonlarında (Androidlerde) yalnızca kablosuz ağa bağlıyken güncellensin diye bir ayarın olduğunun farkına vardım , bu makalemizde cep telefonu kotamızın hemen bitmemesi için sadece kablosuz ağlarda kendini güncellemesini nasıl sağlarız onu açıklamaya çalışacağız. Hem yeni modellerde hemde eski modellerde olmak üzere ilgili ayarın nerede bulunduğunu aşağıdaki adımları takip ederek bulabilirsiniz:

1. Yeni sürüm Androidlerde

1. Cep telefonu ekranımızda Ayarlara tıklayalım sonraki ekranda "Telefon hakkında" kısmını seçelim

Telefon hakkında

2. Açılan ekranda "Yazılım güncelle" kısmına tıklayalım bu ekrandayken sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayalım aşağı açılır menüden ayarlar kısmını seçelim.

Yazılım güncelleme ayarları

3. Karşımıza çıkacak ekranda "Sistem güncellemelerini otomatik olarak indir (Yalnızca Wifi)" kısmına tıklayalım ve sonraki ekranda "Yalnızca wifi" kısmını seçelim , böylece Cep telefonumuzun sistem güncellemeleri sadece Wifi yani kablosuz ağdayken gerçekleşecektir.

Sistem güncellemelerini wifi de yapsın

Üstteki işlemin aynısını Uygulamaları otomatik güncelle kısmı içinde yapalım ve "Yalnızca Wifi" kısmını işaretleyelim

Uygulamaları sadece kablosuz ağda güncellesin

Üstteki ayarlardan sonra Cep telefonumuz Mobil veri kısmı ile internete bağlı olsa bile ne bir sistem nede uygulama güncellemesi yapmayacak ve ilgili güncellemeleri sadece kablosuz ağlar ile internete bağlı olduğumuzda yapacaktır buda mobil veri kotamızı önemli ölçüde koruyacaktır.

2. Eski sürüm Androidlerde

1. Uygulamalar - Ayarlar diyelim

uygulama - yarlar

2. Açılan ekranda sağ üst köşedeki daha fazla kısmına tıklayalım , sonrasında "Güvenlik" kısmına tıklayalım karşımıza gelen ekranda "Sadece Wifi ile" kısmına tik koyalım

eski androidlerde sadece wifi ile güncellesin

Bu ayarlardan sonra cihazımızda bulunan uygulamalar ve sistem bileşenleri mobil veri ile bağlı iken kendisini güncellemeyecek fakat cep telefonu herhangi bir kablosuz ağ (Wifi) ile internete bağlandığında güncellenecektir buda mobil veri kotamızı büyük oranda muhafaza edecektir.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for günnur turan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha