Google çevrimdışı arama nedir nasıl kullanılır


google çevrimdışı arama
Cep telefonumda internet paketi kullanmam, çünkü zaten günümün neredeyse 14 saati bilgisayar başında geçiyor fakat şöyle bir senaryo düşünelim dışarıda rastladığım ne olduğunu bilmediğim bir kelimeyi googlede aratmak

isteyeyim , cep telefonumda internet paketi olmadığını bildiğimden bu aramayı yapmam , işte tam bu noktada Google çevrimdışı arama devreye giriyor ve internet olmayan cep telefonumla o bilmek istediğim kelimeyi yazıyorum Google uygulamasını açıyorum ve arama butonuna basıyorum , haliyle internetimin olmadığı mesajı ile karşılaşıyorum , Google çevrimdışı arama benim bu aramamı hafızasına kaydediyor ve interneti bulduğu anda bu aramamı devreye sokup sonuçları bana bir uyarı ile bildiriyor , bu birçok açıdan ince düşünülmüş bir özellik öncelikle ben eve 3 saat sonra geldiğimde bu aramak istediğim kelimeyi büyük ihtimalle unutmuş olurum , oysa Google çevrgeçen bir kavramı aramak isteyen birinin o anda interneti çekmiyorsa bir süre sonra internete bağlandığı ilk anda bu aramasının sonuçları karşısına getirilecektir , işte google çevrimdışı aramanın ayrıntıları:

1. İnternetimizin ç.ekmediğini varsayıp google uygulamasını açıyoruz (1) öncelikle küçük bir kontrol yapacağız o sebeple açılan ekranda hemen sorgu oluşturmak yerine sol üst köşedeki ızgara ikonuna tıklıyoruz (2)

Google uygulaması

2. Ayarlar ekranında Çevrimdışı arama (3) kısmına tıklıyoruz bir sonraki sayfada Aramaları herzaman yeniden dene (4) - Aramalarınızın sonuçları hazır olduğunda bildirim alın kısmındaki ayarın açık konumda olduğundan emin olalım , açık değilse açalım. Beklemedeki aramalar ; çevrim dışı iken yaptığımız aramaların depolandığı yerdir.

çevrim dışı arama

3. Şimdi google uygulaması ile internete bağlı olmadan arama sorgusu oluşturabiliriz ben "sordum" diye arattım

Arama hafızada

soldaki resim bir defaya mahsus geliyor buna tamam diyorum (5) ve sağ taraftaki resimde de görüldüğü gibi "Sonuçlar hazır olduğunda bildirim gönder" kısmına tıklıyorum (6)

4. Uyarı ayarlandı , sonuçlar hazır olduğunda bildirim alacaksınız diyen bir ekran belirdi , daha sonra herhangi bir zamanda cep telefonum veya tabletim internete bağlandığı anda bu sorguyu gerçekleştirecek ve ve üst kısımdaki bildirimlerden beni uyaracaktır

Arama sonucu hazır

buraya tıkladığımda aşağıdaki sağ taraftaki ikinci reim gibi "Bir arama sonucu hazır" diyecektir bu kısma tıkladığımda internetin olmaması veya geçici kesinti sebebi ile görüntüleyemediğim arama sonucu karşıma gelecektir. Aynı çevrim dışı arama özelliği haritalarda da geçerlidir. Hernedense samsung galaxy s3 gibi eski telefonlarda bu özellikle ilgili ayarlar sunulmamış.


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha