Sizden habersiz USB aygıtı kullanılmışmı öğrenin


Sizden habersiz USB aygıtı kullanılmışmı
Microsoft Windows hemen hemen bütün sürümlerinde kullanıcı verilerini toplayıp kendi serverlarına aktarmıştır , yapılan açıklamalarda bunu sistemi daha iyi hale getirmek ve alınan hataları analiz edebilmek

için yaptıklarını duyurmuşlardır. Windows sürümleri geliştikçe telemetrik verilerin türü ve amacı da farklılaşmaya başladı hatta iş o derece abartıldı ki , windows 10 da basılan her bir klavye tuşu kaydedilip microsofta yollanabilmektedir (Keylogger),bu konudaki Microsoft açıklamalarını Buradaki makalemizde mavi renkteki yazılarda bulabilirsiniz. Eğer bukadar da olmaz diyorsanız aşağıdaki yazımızda Microsoftun tuttuğu kayıtlardan faydalanarak bilgisayarınızda siszden habersiz bir USb , Flash veya parmak bellek kullanılmışmı nasıl ortaya çıkartabilirsiniz hep birlikte inceleyeceğiz.

Bilgisayarınızda kullanılmış her bir parmak belleğin kaydına ulaşın

USB portları veri transferi için en popüler donanım bileşenleridir. Bluetooth gibi kablosuz aktarım teknolojileri sadece düşük boyutlu verilerin aktarımıda işe yarayacaktır. Hiçkimse 3 Gb lık bir filmi Bluetooth ile aktarmaz. USB portlarının bir özelliği de Bilgisayarın dışa açılan kapıları olmasıdır , işyerinde 5 dk lığına lavaboya gittiğinizde kazara bilgisayarınızı açık unuttuysanız ve acaba birisi parmak belleğini kullanıp bilgisayarımdan birşey kopyaladımı diye içinize şüphe düşerse bunu kolayca ortaya çıkartabilirsiniz işte nasılı .

1. USB portlarında kullanılan tüm Cihazların kayıtlarına ulaşabilmek için USBDeview isimli küçük ve portable bir uygulamadan faydalanacağız , yazılım Nirsoft a aittir. Sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz. Zipten çıkartıp çalıştırdığınıda aşağıdaki gibi bir arayüzle karşılaşacaksınız. Arayüzü Türkçe yapmak için Buradaki linkin en sonunda yeralan dil dosyalarını indirip zipten çıkartın ve Yazılımın exe sinin yanına kopyalayın.

Usbdeview türkçe arayüz

Yazılım Bilgisayarınıza bağlanmış olan tüm USB aygıtlarının bir listesini bunların üreticilerini, seri numaralarını , kapasitelerini , hangi tarih ve saatte bilgisayara bağlandıklarını gösterdiğinden sistem yöneticilerinin mutlaka yanlarında bulundurması gerek bir yazılımdır. Yazılım arayüzünde yeşil olanlar USB portlarına takıl bulunan aygıtları göstermektedir.

2. Arayüzdeki sıralamayı en güncel tarihten geriye doğru yapmak için dip kısımdaki kaydırma çubuğunu sağa doğru kaydıralım ve "Son takma çıkarma Tarihi" sütununa tıklayıp tarih sıralamasını güncelden geriye doğru yapalım

Usbdeview Tarih sıralaması

3. Ben demenek maksatlı elimdeki SONY parmak belleği USB portunda kullanmıştım , tarih sıralamasını büyükten küçüğe yaptırdığımızda en üstte bu bellek listelendi

Usbdeview tarih sıralaması

4. Şimdi bu satırın üstüne çift tıklıyorum ve USB portunda kullanılan aygıtın ayrıntılarına ulaşıyorum. Açılan ikili paneldeki bilgiler bizim için önemli.

Açıklama : Sony Storage Media USB Device
Oluşturulma tarihi : 6.04.2019 11:49:22
Son takma /çıkarma Tarihi : 6.04.2019 11:49:22 (Bu bilgi soltaraftaki panelde yeralır)

Usbdeview ayrıntı paneli

Eğer bu USB bellek size ait değilse ve O tarih ve saate bilgisayar başında değilseniz birisi USB portları kullanarak bilgisayarınızdan bazı verileri kopyalamış yada bilgisayarınıza birşeyler yüklemiş demektir. Yazılımın Üst menüsünde bulunan Görünüm - HTML Raporu - Tüm Öğeler kısmına tıklayıp yazılım arayüzündeki raporu dışa aktarabilirsiniz.

Usbdeview HTML raporu

Rapor USBDeview.exe nin yanında "report.html" şeklinde oluşacaktır.

- USB belleğimizi şifre ile koruyalım Burada

- USB bellek alırken 3.0 olmasına dikkat ediniz Burada

- USB belleği Fat32 ve Ntfs olarak dizinlere bölelim Burada

- USB yazma korumasını kaldıran yazılımlar Burada

- USB sürücüsünün imajını almak için 4 portable yazılım Burada


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for taba

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha